یاسمین مقبلی، فضانورد: وقتی منعی برای زنان نباشد می‌توانند به موفقیت بیشتر برسند

شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۱

یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی-آمریکایی ناسا، از ایستگاه فضایی بین‌المللی با دانشجویان در مرکز مطالعات ایران دانشگاه استنفورد صحبت کرد و به پرسش‌های آنان پاسخ داد.او در پیامی به زنان ایران گفت: وقتی برای زنان منعی نباشد و از آنها حمایت شود، می‌توانند به بالاترین رده‌ موفقیت برسند.

او افزود: «برای کسانی که برای ساختن آینده‌ای بهتر برای جهان و ایجاد فرصت‌های بزرگ برای دختران و پسران جهان فداکاری می‌کنند، احترام زیادی قائلم. همه باید فرصت داشته باشند تا برای رسیدن به هدف خود تلاش کنند و به موفقیت برسند.»

این فضانورد مهمان‌نوازی را یکی از قوی‌ترین ویژگی‌های فرهنگ ایرانی دانست که دوست دارد در زندگی خود داشته باشد. او گفت وقتی برای کار در ناسا به هیوستون رفته بود، بسیاری از دانشجویانی که تازه به شهر می‌آمدند، در خانه او جمع می‌شدند. او گفت حس مهمان‌نوازی ایرانی را بسیار دوست دارد.

مقبلی خانواده‌اش را بزرگ‌ترین الگوی خود دانست و گفت والدینش که برای آینده موفق فرزندان خود از کشورشان مهاجرت کردند، در عین حال که همه زندگی خود را از اول ساختند، همیشه تلاش می‌کردند، به دیگران نیز کمک کنند.

این فرمانده ماموریت ناسا در ایستگاه فضایی بین‌المللی در ادامه صحبت‌هایش بر اهمیت لذت بردن از مسیر رسیدن به هدف‌ها تاکید کرد و گفت برای موفق شدن در هر هدفی باید بتوان از تلاش برای رسیدن به آن لذت برد.

او خطاب به جوانان ایرانی گفت: «اگر اهداف بزرگی را دنبال می‌کنید، مطمئنا در این مسیر با شکست‌های فراوانی مواجه خواهید شد. خود من بارها و بارها در هر مرحله شکست‌های بزرگی را تجربه کرده‌ام. اما چیزی که بسیار اهمیت دارد، چگونگی واکنش ما به این شکست‌ها است.»

او همچنین به جوانان ایرانی گفت: بسیار مهم است که در مسیر پیشرفت خود، به پیشرفت دیگران نیز کمک کنیم، و هرگز نباید به فکر عقب نگه داشتن سایرین بود، زیرا با چنین نگرشی می‌توان به پیشرفت جمعی رسید.

مقبلی راهپیمایی فضایی و دیدن بی‌واسطه زمین از چنین نقطه‌ای را شگرف‌ترین قسمت تجربه خود در فضانوردی دانست و گفت این تجربه او را در این عقیده مصمم‌تر کرده که ما انسان‌ها باید مراقب زمین باشیم، زیرا زمین تنها جایی است که برای زندگی داریم.

یاسمین مقبلی به علاقه‌اش به رسم‌های ایرانی همچون نوروز و شب یلدا اشاره کرد و گفت با خودش مقداری غذای ایرانی، مانند قرمه‌سبزی به ایستگاه فضایی برده تا در مناسب‌های مختلف با این غذاها از همکارانش پذیرایی کند.

مقبلی که از شهریور ماه به همراه سه فضانورد دیگر در قالب یک تیم به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام شده، فرماندهی این ماموریت ناسا را به عهده دارد. یاسمین مقبلی و انوشه انصاری تنها افراد ایرانی هستند که تا کنون به فضا سفر کرده‌اند.

این فضانورد ناسا در جریان خیزش انقلابی مردم ایران نیز با جنبش «زن، زندگی، آزادی» اعلام همبستگی کرد. مقبلی در ۸ دی ماه ۱۴۰۱ با انتشار تصویری از خود و فرزاندنش نوشت: «زنان و مردان شجاع ایرانی، حتی کودکان، زندگی و آینده‌شان را به خطر می‌اندازند تا کسانی که پس آنها می‌آیند فرصت آزادی داشته باشند. هرگز تا اینقدر امیدوار و به ایرانی بودنم افتخار نکرده بودم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.