نسیم سلطان‌بیگی، روزنامه‌نگاری که پیش‌تر به حبس محکوم شده بود، روز ۳۰ آبان برای اجرای حکمش به زندان اوین رفت. با لغو قرار تعلیق از حکم آتفه چهارمحلیان، مجازات حبس این شاعر اجرایی شد. روزهای ٢٨ و ۲۹ آبان دست‌کم پنج کودک در شهرستان پیرانشهر بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شدند.

هیدی یوسفی‌اقدم (۱۶ ساله)، کومار نبی (۱۶ ساله)، پیشوا نبی (۱۶ ساله)، کارزان نبی (۱۵ ساله) و فرزین نبی (۱۴ ساله)، پنج نفری هستند که در دو روز گذشته به وسیله نیروهای امنیتی همراه با ضرب و شتم در پیرانشهر استان آذربایجان‌ غربی بازداشت شدند.

بر اساس گزارش شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، این پنج کودک را بدون ارائه حکم قضایی بازداشت کرده‌اند و تاکنون از دلایل دستگیری، محل نگهداری یا اتهام‌های طرح شده علیه‌شان اطلاعی در دست نیست.

بر اساس پیمان‌نامه حقوق کودک مصوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۸۹ که تاکنون ۱۹۳ کشور از جمله ایران به آن پیوسته‌اند، کودک به هر انسان کمتر از ۱۸ سال گفته می‌شود.

در بخشی از این پیمان آمده «کودکان حق دارند آزادانه عقاید خود را ابراز کنند و این نظرات در تمامی اموری که به آنها مربوط می‌شود، باید مورد توجه قرار گیرد.»

شرایط نامساعد جسمانی نسیم سلطان‌بیگی

مریم کیان‌ارثی، وکیل نسیم سلطان‌بیگی، ظهر روز سه‌شنبه ۳۰ آبان در شبکه اجتماعی ایکس نوشت موکلش برای اجرای مجازات حبس سه سال و شش ماهه خود، روانه زندان اوین شده است.

او درباره سلامتی سلطان‌بیگی هشدار داد و نوشت که به لحاظ پزشکی، شرایط زندان موجب تشدید بیماری او خواهد شد.

کیان‌ارثی تاکید کرد: «مسوولیت سلامت موکلم با مسوولان و مجریان اجرای مجازات است.»

ماموران اطلاعات سپاه دی ماه سال گذشته سلطان‌بیگی را هنگام خروج از ایران و در فرودگاه بازداشت و به بند دو-الف زندان اوین منتقل کردند.

او ۱۷ بهمن پارسال با قرار وثیقه تا زمان پایان دادرسی به صورت موقت آزاد شد.

سلطان‌بیگی اوایل شهریور امسال از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری به سه سال و شش ماه حبس تعزیری و مجازات‌های تکمیلی محکوم شد.

اتهام‌های نسبت داده شده به او شامل «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی» بود.

دادگاه تجدیدنظر یک ماه بعد، این حکم را تایید کرد و نوشت که این روزنامه‌نگار مشمول «عفو عمومی» اعلام شده از سوی قوه قضاییه در بهمن ۱۴۰۱ نیست.

درخواست اعاده دادرسی او نیز پیش‌تر از سوی دیوان عالی کشور رد شده بود.

مهدیه گلرو، فعال سیاسی، در واکنش به اجرای حکم سلطان‌بیگی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «از صبح منتظرم شاید زنگ بزنی و بگویی گفتند برو خبرت می‌کنیم! اما حالا اولین غروب سنگین و دلگیر را گذراندی. اولی که نیست .... اولین غروب این حبس است. باز تو، زندگی و لبخندت پشت دیوارهای بلند محبوس شدید. ای پنجاه‌و‌هشتمین زن شجاع بند زنان اوین، شما معنای "زن، زندگی، آزادی" هستید.»

تفهیم اتهام و صدور حکم برای یک روزنامه‌نگار و یک شاعر

با تداوم سیاست سرکوب و فشار حکومت بر خانواده‌های دادخواه، فعالان مدنی، اجتماعی، سیاسی و روزنامه‌نگاران، یک خبرنگار روزنامه دنیای اقتصاد در دادسرای کرج تفهیم اتهام شد.

پریسا صالحی روز دوشنبه ۲۹ آبان به دادسرای کرج احضار و پس از تفهیم اتهام، با قرار کفالت آزاد شد.

به گفته صالحی، «ابراز همدردی با زلزله‌‌زدگان هرات» و «توییت در مورد اهمیت ملی‌گرایی» از جمله مصادیق اتهامی او هستند.

شهریور امسال نیروهای امنیتی خانه این خبرنگار را در کرج تفتیش و سپس او را احضار کردند.

آتفه چهارمحالیان، شاعر و فعال مدنی نیز در اینستاگرام خود خبر داد قرار تعلیق او لغو و مجازات حبسش اجرایی شده است.

به گفته او، آبان امسال پرونده‌اش برای اجرای حکم مجددا به شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب ارجاع داده شده است.

روز سه‌شنبه ۳۰ آبان حکم قطعی پرونده چهارمحالیان به سعیده حسین‌زاده، وکیل او ابلاغ شد که بر اساس آن «دو سال و هشت ماه‌ حبس تعزیزی» اجرایی شده است.

در این حکم آمده است چهارمحالیان طی یک سال مدت تعلیق حکمش «بدون عذر موجه، از دستورهای دادگاه تبعیت نکرده است».

این فعال مدنی و نویسنده با اشاره به این حکم نوشت: «خاموشی را نه پذیرفته‌ام و نه خواهم پذیرفت و همچنان به صدای بلند [می‌گویم]: جان و هستی اندک چون منی، فدای زیباتر شدن ایران و مردمانش. مابقی همه ذیل این است.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.