رییس پردیس کیش دانشگاه شریف با پخش تصویر بی حجاب اجباری دانشجوها استعفا کرد

شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۷

علی سلک غفاری، رییس پردیس کیش دانشگاه صنعتی شریف در پی حضور بدون حجاب اجباری گروهی از دانشجویان این دانشگاه در مراسم فارغ‌التحصیلی، در نامه‌ای به رییس دانشگاه و رییس هیات امنای پردیس کیش، از سمت خود کناره‌گیری کرد. یک عضو هیات‌ علمی مرکز کارگاه‌های دانشگاه شریف جایگزین او شد.

بر اساس گزارش‌ خبرنامه امیرکبیر، سلک غفاری در نامه استعفای خود «از عدم رعایت مقررات و شئونات دانشگاهی برخی از دانش‌آموختگان این پردیس» ابراز تاسف کرد.

او تن ندادن دانشجویان دختر به حجاب اجباری را «رفتار خارج از عرف» خواند و «به‌منظور صیانت از ارزش‌های نظام» از مقام خود کناره‌گیری کرد.

در پی استعفای سلک غفاری، رضا یوسفی، عضو هیات‌ علمی مرکز کارگاه‌های دانشگاه شریف به سرپرستی این پردیس منصوب شد.

خبرنامه امیرکبیر در گزارشی از «تشنج» در دانشگاه شریف خبر داد و نوشت: «جمعی از اعضای بسیج که از دست رییس دانشگاه در ارتباط با عدم رعایت حجاب اجباری در جشن فارغ‌التحصیلی دانشجوهای پردیس کیش گله‌مند هستند، با چسباندن پول‌های تقلبی در مقابل دفتر ریاست، اعتراض خود را نشان داده‌اند.»

پیشتر ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌دهد برخی دانشجویان دختر روز پنج‌شنبه ۲۵ آبان‌ بدون حجاب اجباری در مراسم جشن فارغ‌التحصیلان پردیس جزیره کیش دانشگاه صنعتی شریف حضور پیدا کردند.

به دنبال این حضور بدون حجاب اجباری دانشجویان، دانشگاه شریف اعلام کرد با مسببین این «ناهنجاری» برخورد می‌کند.

در بیانیه دانشگاه شریف آمده است رییس و معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی از مشارکت در اهدای بخشی از جوایز امتناع کرده و رییس دانشگاه، سالن همایش را ترک کرده است.

در جریان خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی با شعار «زن، زندگی، آزادی» به دنبال قتل حکومتی مهسا ژینا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد در تهران، دانشگاه شریف از کانون‌های اصلی خیزش دانشجویی همسو با شهروندان بود.

ماموران امنیتی و لباس‌ شخصی‌ها عصر یک‌شنبه دهم مهر ماه ۱۴۰۱ دانشگاه شریف را به محاصره خود در آوردند و دانشجویانی را که قصد خروج از دانشگاه داشتند، هدف تیراندازی قرار دادند.

حکومت جمهوری اسلامی در پاسخ به خیزش انقلابی، دانشجویان معترض دیگر دانشگاه‌ها را نیز سرکوب و برخی استادان را اخراج کرد.

ساعات ورود و خروج دانشجویان کارشناسی دانشگاه شریف محدود شد و ورود به دانشگاه پس از ساعت شش عصر نیازمند مجوز.

هم‌زمان با موج اخراج استادان حامی خیزش انقلابی در دانشگاه‌ها از جمله علی شریف‌زارچی، استاد دانشگاه شریف، کانال «روزنامه شریف» خبر داد این دانشگاه امیرحسین ثابتی، فعال پیشین بسیج و مجری صداوسیما و عباس موزون، دیگر مجری این رسانه حکومت را برای تدریس به کار گرفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها