پیشنهاد عراقچی، معاون ظریف: کمپین تحریم اسرائیل در المپیک ۲۰۲۴ را باید شروع کنیم

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۳

عباس عراقچی، معاون ظریف، وزیر پیشین امور خارجه و دبیر فعلی شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی، گفت: «پیشنهاد من این است که برای المپیک ۲۰۲۴ پاریس باید کمپینی آغاز شود و حضور اسرائیل را به خاطر جنگ غزه - که به لحاظ حقوق بین الملل در حد نسل کشی است - تحریم کرد.»

جماران خبر داده که عراقچی این اظهارات را در نشست «ورزش، دیپلماسی و‌ نظام سلطه» که در خانه اندیشه‌ورزان برگزار شده، بیان کرده است.

او همچنین گفته که این اتفاق باید مشابه تحریم روسیه و بلاروس به دلیل جنگ اوکراین اجرا شود: «تحریم ورزشی روسیه نشان داد که تحریم کردن سایر کشورها به دلیل سیاست های آنها ظاهرا مذموم نیست. اگر که روسیه را دلیل تهاجم به اوکراین می توان تحریم کرد پس می توان سایرین را هم تحریم کرد و نمی توان ایران را به دلیل تحریم کردن اسرائیل سرزنش کرد.»

عراقچی معتقد است که «ورزش به خصوص ورزش قهرمانی و بین المللی امر کاملا سیاسی است و تاثیر پذیری از تحولات سیاسی دارد. غربی ها خیلی خوب از این ابزارها استفاده می کنند . اکنون مخالفت با حضور اسرائیل در میادین ورزشی بین المللی یک مخالفت کاملا مشروع است و سابقه هم دارد و اختصاص به ایران هم ندارد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.