بن‌بست نبرد؛ جنگ در غزه و واقعیت تلخ طولانی شدن پیکار روسیه و اوکراین

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۸

در حالی که اوکراینی‌ها با واقعیت تلخ طولانی شدن جنگ با روسیه روبه‌رو شده‌اند، درگیری‌های مرگ‌بار در غزه که به دنبال حمله هفتم اکتبر شبه‌نظامیان حماس به اسرائیل آغاز شد، نه تنها توجه‌ها را از اوکراین دور کرده است که بر تامین منابع مالی برای حمایت از کی‌یف نیز تاثیر گذاشته است.

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌‌جمهوری اوکراین در واکنش به صحبت‌های رییس‌جمهوری سابق آمریکا، دونالد ترامپ که مدعی شده است در صورت پیروزی مجدد در انتخابات سال آینده می‌ تواند در عرض ۲۴ ساعت به جنگ روسیه علیه اوکراین پایان دهد، از ترامپ دعوت کرد از اوکراین دیدن کند.

سی‌ان‌ان در گزارش روز دوشنبه ۱۵ آبان ماه، به بررسی شرایط اوکراین و میزان حمایت جامعه جهانی از ادامه رویارویی نظامی اوکراین با تهاجم روسیه هم‌زمان با افزایش خطر گسترده تر شدن جنگ در خاورمیانه پرداخت.

دعوت زلنسکی از ترامپ

زلنسکی در مصاحبه‌ای با شبکه ان‌بی‌سی که روز یک‌شنبه ۱۴ آبان ماه پخش شد، ادعاهای ترامپ را زیر سوال برد و از او دعوت کرد برای دیدن ابعاد واقعی تهاجم، روسیه به اوکراین سفر کند.

او در این مصاحبه عنوان کرد: «اگر او بتواند به اینجا بیاید، من به ۲۴ دقیقه - بله، ۲۴ دقیقه - نیاز دارم تا به رییس‌جمهوری ترامپ توضیح دهم نمی‌تواند این جنگ را مدیریت کند.»

زلنسکی در ادامه گفت: «به خاطر پوتین او نمی‌تواند صلح به ارمغان بیاورد.»

رییس‌جمهوری اوکراین همچنین از جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات متحده برای سفری که اوایل سال جاری به اوکراین داشت ستایش کرد و گفت: «فکر می‌کنم او جزییاتی را فهمیده است که شما فقط با حضور در اینجا می‌‌توانید متوجه شوید. بنابراین من ترامپ را دعوت می کنم تا به اوکراین بیاید.»

ترامپ پیش از این در گفت‌وگویی با سی‌‌ان‌‌ان در ماه می ادعا کرده بود اگر او در زمان آغاز تهاجم گسترده روسیه به اوکراین رییس‌‌جمهوری بود، این جنگ هرگز رخ نمی‌داد و اگر دوباره انتخاب شود، می‌تواند درگیری را در یک روز حل کند.

او گفته بود: «اگر رییس‌‌جمهوری باشم، این جنگ در یک روز، در ۲۴ ساعت حل می ‌شود. من با پوتین ملاقات خواهم کرد. من با زلنسکی ملاقات خواهم کرد. هر دو دارای نقاط ضعف و نقاط قوت هستند. ظرف ۲۴ ساعت این جنگ خاتمه خواهد یافت.»

اما اظهارات زلنسکی پس از آن بیان شد که فرمانده ارشد اوکراین هفته گذشته هشدار داد جنگ وارد «بن‌بست» شده است.

به گزارش سی‌ان‌ان، زلنسکی در حالی به سختی برای حفظ حمایت جامعه جهانی مبارزه می‌کند که توجه‌ها به درگیری در خاورمیانه منحرف شده و اختلاف نظر قانون‌گذاران آمریکایی، می‌تواند تامین منابع مالی برای ادامه کمک به جنگ در اوکراین از سوی ایالات متحده را با مشکل مواجه کند.

بن‌بست در نبرد

ژنرال والری زالوژنی، فرمانده ارتش اوکراین، در مقاله‌‌ای مفصل برای اکونومیست نوشت: «درست مانند جنگ جهانی اول، به سطحی از فن‌آوری رسیده‌‌ایم که ما را در بن‌بست قرار داده است.»

به گزارش سی‌ان‌ان، در حالی که اوکراین بیش از ۲۰ ماه در برابر تهاجم تمام عیار روسیه مقاومت کرده، زالوژنی تاکید کرده است بدون یک جهش عظیم تکنولوژیک برای شکستن بن‌بست، «به احتمال زیاد هیچ پیشرفت موثری وجود نخواهد داشت».

اوکراین از زمان آغاز عملیات متقابل و ضد حمله در برابر روسیه در اوایل تابستان، موفق به بازپس‌گیری زمین‌های کمی از سرزمین خود شده است؛ زمین‌هایی که از سوی خط دفاعی روسیه احاطه شده‌اند.

به گزارش سی‌ان‌ان هنوز نزدیک به یک پنجم از خاک اوکراین در اشغال نیروهای روسیه است.

به گفته زالوژنی درگیری وارد «آنچه ما در ارتش آن را "جنگ موضعی"، نبرد ایستا و فرسایشی می‌نامیم ... - برخلاف جنگ "مانور، حرکت و سرعت" شده است».

او هشدار داد این شرایط به نفع روسیه خواهد بود زیرا به آن‌ها زمان کافی می‌دهد تا قدرت نظامی خود را برای حملات مجدد به اوکراین بازسازی کنند.

زلنسکی در پاسخ به سوال ان‌بی‌سی که آیا اظهارات ژنرال ارشد خود را می‌‌پذیرد، گفت: «وضعیت دشوار است اما فکر نمی‌کنم جنگ به بن‌بست رسیده باشد.»

او در ادامه گفت: «ما ابتکار عمل را در دست داریم. می‌توانید تصور کنید که یک جنگ تمام عیار یا دو سال جنگ تمام عیار چگونه است؟ همه خسته می‌شوند اما با وجود این، من به رزمندگان و مردممان افتخار می‌کنم. آن‌ها قوی هستند ... مردم ما تمایل شدیدی به پیروزی دارند.»

زلنسکی پس از پرداختن به حملات موفق اوکراین به کشتی‌‌های جنگی روسیه و بنادر کریمه در تابستان گذشته و اشاره به موفقیت‌ها در دریای سیاه و کریمه، به ان‌بی‌سی گفت: «ناوگان روسیه با مهمات ما در حال نابودی است.»

با وجود این سی‌ان‌ان نوشت تلاش زلنسکی برای متقاعد کردن متحدان در مورد احتمال پیروزی اوکراین در جبهه نبرد به طور فزاینده‌ای دشوار شده است زیرا در حال حاضر توجه جهان به جنگ در خاورمیانه معطوف است.

تامین منابع مالی امنیت ملی ایالات متحده

کاخ سفید اعلام کرد بودجه‌ای که ایالات متحده برای کمک نظامی به اوکراین در اختیار دارد به سرعت در حال اتمام است چون مایک جانسون، رییس جدید مجلس نمایندگان و سنا همچنان بر سر درخواست دولت جو بایدن در مورد تصویب بیش از یک‌صد میلیارد دلار منابع مالی برای امنیت ملی اختلاف ‌نظر دارند.

بایدن از کنگره خواسته است لایحه الحاقی را که شامل ۶۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بودجه برای کمک نظامی به اوکراین و ۱۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار برای کمک نظامی به اسرائیل است، به عنوان یک «توافق جامع و دو حزبی» به تصویب برساند.

درگیری گسترده‌‌تر اروپایی

استدلال زلنسکی این است که مبارزه اوکراین علیه روسیه در راستای منافع امنیت ملی آمریکا است.

او به ان‌بی‌سی گفت که اگر حمایت واشینگتن از میان برود، سربازان آمریکایی در نهایت ممکن است به یک درگیری گسترده‌تر اروپایی با روسیه کشیده شوند: «اگر روسیه همه ما را بکشد، به کشورهای ناتو حمله خواهد کرد و شما پسران و دختران خود را برای مقابله با تهاجم گسترده تر روسیه خواهید فرستاد. متاسفم اما در آن صورت هزینه بالاتری پرداخت خواهد شد.»

نمی‌توانیم به تروریست‌ها اعتماد کنیم

عدم تمایل کنگره به تصویب هزینه اضافی برای اوکراین در حالی است که تعدادی از نامزدهای ریاست جمهوری جمهوری‌خواه و دیگر مقامات غربی خواستار پایان دادن به جنگ از طریق مذاکرات صلح میان اوکراین و روسیه هستند.

سی‌ان‌ان با اشاره به صحبت‌های زلنسکی با ان‌بی‌سی در مخالفت با ایده مذاکرات صلح نوشت: ... حرف تروریست‌ها هیچ ارزشی ندارد. هیچ! نمی‌توان به تروریست‌ها اعتماد کرد زیرا تروریست‌ها همیشه برمی‌گردند ... آن‌ها همیشه بازمی‌گردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز
خبرها
جهان‌نما
هنر مردمی در اردن

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.