خبرنگار بازداشت‌شده شرق حین تلاش برای تهیه گزارش از وضعیت دختر بیهوش شده در مترو، آزاد شد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۱۰

روزنامه شرق خبر داد که مریم لطفی خبرنگار این روزنامه که برای تهیه گزارش به بیمارستان فجر نیروی هوایی رفته بود تا از وضعیت دختری که در مترو از هوش رفته‌بود، گزارش تهیه کند بازداشت شد. این روزنامه سپس در شامگاه دوشنبه از آزادی این خبرنگار خبر داد.

فرزاد سیفی‌کاران خبرنگار وبسایت رادیو زمانه روز یکشنبه ۹ مهرماه به نقل از منابعی خبر داده بود که یک دختر دبیرستانی در همین روز همراه با دوستانش بدون مقنعه وارد مترو شده اما مامورا‌ن دختر را هل داده و سرش به میله آهنی برخورد می‌کند و بیهوش می‌شود و بعد از آن به بیمارستان فجر نیروی هوایی منتقل می‌شود.

مریم لطفی پس از چند ساعت بازداشت نهایتا در شامگاه دوشنبه آزاد شد.

مسعود درستی، مدیر عامل شرکت مترو تهران روز دوشنبه ۱۰ مهرماه دلیل بیهوشی این دختر را «افت فشار» اعلام کرد. او گزارش‌ها درباره درگیری عوامل مترو با این دختر را هم تکذیب کرد و گفت «فیلم‌های مداربسته مترو این ادعا را رد می‌کند.»

اشاره او به فیلم‌های مداربسته در حالی است که شرکت مترو صرفا یک ویدیوی تقطیع شده از خارج واگن پخش کرده که در آن نشان می‌دهد چند دختر نوجوان بدون مقنعه وارد واگن می‌شوند و لحظاتی بعد یکی از مسافران، یک دختری که به نظر بیهوش است را از واگن بیرون می‌آورند.

هنوز هیچ ویدیویی از دوربین‌های احتمالی داخل واگن مترو نشان داده نشده است اما مدیرعامل مترو در نخستین واکنش به این خبر اعلام کرده که این دختر «هیچ‌گونه درگیری لفظی و یا فیزیکی با مسافران و یا عوامل اجرایی مترو نداشته است.»

درباره وضعیت سلامتی جسمانی این دختر نوجوان هم هنوز اطلاع دقیقی در دست نیست با این حال مدیرعامل مترو در توضیحات خود اشاره کرده که روی این نوجوان «‌عملیات احیا» صورت گرفته است.

در همین حال گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال حاکی از وجود جو امنیتی در اطراف بیمارستان فجر نیروی هوایی در روز ۱۰ مهر است و شاهدان عینی گفته‌اند که حضور ماموران لباس شخصی در اطراف بیمارستان محسوس بوده است.

روزنامه‌ شرق هم در خبر مربوط به بازداشت مریم لطفی که در تلاش برای تهیه گزارش درباره وضعیت این دختر بوده اعلام کرده که نهاد بازداشت‌ کننده این خبرنگار مشخص نیست.

بازداشت مریم لطفی در حالی صورت می‌گیرد که نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق و الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن، به دلیل پوشش خبر کشته شدن مهسا امینی و مراسم خاکسپاری او در نخستین موج از دستگیری‌های خیزش انقلابی بازداشت شده‌ و با گذشت بیش از یکسال همچنان زندانی‌اند.

در هفته‌های اخیر به موازات برنامه حکومت برای اجرای لایحه «حجاب و عفاف»، گزارش‌های متعددی از شدت یافتن برخورد با زنان بدون حجاب اجباری در متروی تهران منتشر شده است.

این خبر تکمیل می‌شود

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تیتر اول
خبرها
امروز
فرداد فرحزاد

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.