بمب‌گذاری در نزدیکی پارلمان ترکیه؛ دو مهاجم کشته و دو مامور امنیتی زخمی شدند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۹

وزیر کشور ترکیه از وقوع یک حمله «‌تروریستی» مقابل ساختمان‌های وزارتی در آنکارا و در نزدیکی پارلمان خبر داد و اعلام کرد یکی از عاملان این بمب‌گذاری بر اثر انفجار و دیگری از سوی ماموران کشته شدند. او همچین اعلام کرد که دو مامور امنیتی بر اثر این حمله زخمی شده‌اند.

در این حمله که ساعت ۹:۳۰ صبح (به وقت محلی) روز یکشنبه نهم مهرماه انجام گرفت، دو مهاجم مسلح با خودرو خود را به نزدیکی محوطه ورودی وزارت کشور ترکیه رساندند و سپس یکی از آنان با خروج از ماشین، جلیقه انتحاری خود را منفجر کرد.

بر اساس گزارش‌ها، بمب‌گذار انتحاری در اثر انفجار بمب کشته شد و مهاجم دوم نیز در جریان تیراندازی نیروهای پلیس ترکیه جان خود را از دست داد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد ترک نوشت مهاجمان خودرو مورد استفاده در این حمله را از شهر قیصریه در ۲۶۰ کیلومتری آنکارا به سرقت بردند.

بنا بر این گزارش، راننده خودرو پیش از سرقت توسط مهاجمان به قتل رسیده است.

علی یرلی‌کایا، وزیر کشور ترکیه، اعلام کرد دو نیروی پلیس نیز در جریان این درگیری‌ها زخمی شده‌اند. بنا بر گزارش‌ها، مجروحان این حمله در بیمارستان تحت درمان هستند و وضعیت آن‌ها وخیم نیست.

یرلی‌کایا همچنین در شبکه اجتماعی ایکس نوشت ترکیه به تلاش خود برای «نابودی کامل تروریست‌ها» ادامه خواهد داد.

ییلماز تونچ، وزیر دادگستری ترکیه، نیز گفت آنکارا برای مبارزه با تروریسم از همیشه مصمم‌تر است.

همزمان، هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه، از عملکرد نیروهای امنیتی این کشور در جریان این حمله قدردانی کرد و گفت آنکارا از مبارزه با تروریسم در داخل و خارج از مرزهای ترکیه دست نخواهد کشید.

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است، اما دادستان کل آنکارا بدون متهم کردن گروه خاصی اعلام کرد تحقیقات خود را درباره این «حمله تروریستی» آغاز کرده است.

به گزارش دویچه‌ وله، مقام‌های ترکیه دسترسی به محل حادثه را محدود کرده‌اند و تمامی راه‌های منتهی به آن را بسته‌اند.

رسانه‌های ترکیه همچنین گزارش دادند واحدهای خنثی‌سازی بمب در نزدیکی یک خودروی پارک‌شده در نزدیکی محل حادثه حضور دارند. پارلمان ترکیه نیز در این منطقه واقع است.

کمال قلیچدار اوغلو، از رهبران اپوزیسیون ترکیه، حمله انتحاری در آنکارا را محکوم کرد و گفت «تروریسم جنایتی علیه بشریت است».

اتحادیه اروپا نیز ضمن اعلام همبستگی با ترکیه و آرزوی سلامتی برای مجروحان حادثه، این حمله را محکوم کرد.

پاکستان، عربستان سعودی، آلبانی و کوزوو هم این حمله را محکوم کردند.

حمله امروز اولین بمب‌گذاری در آنکارا از سال ۲۰۱۶ تا کنون است.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، امروز در پارلمان این کشور سخنرانی کرد.

اردوغان عاملان حمله انتحاری امروز را «شرور» خواند و افزود تهدیدگران صلح و امنیت ترکیه به اهداف خود نرسیده‌اند و نخواهند رسید.

در ۲۲ آبان سال گذشته نیز یک حمله انتحاری در میدان تقسیم استانبول شش کشته بر جای گذاشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.