افزایش تنش‌ها در کوزوو؛ آمریکا خواستار عقب‌نشینی نیروهای صرب از مرز شد

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۸

هم‌زمان با افزایش تنش‌ها در کوزوو، واشینگتن از استقرار نیروهای نظامی صربستان در نزدیکی مرز این کشور با کوزوو ابراز نگرانی کرد و خواستار عقب‌نشینی این نیروها شد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، آرایش نظامی نیروهای صربستان در مرز این کشور را با کوزوو «بی‌سابقه» خواند و تاکید کرد که این اقدام به بی‌ثباتی در منطقه دامن می‌زند.

او تاکید کرد آمریکا استقرار تانک، توپخانه و واحدهای پیاده‌نظام مکانیزه صربستان در نزدیکی مرز کوزوو را «رصد می‌کند».

هم‌زمان ائتلاف نظامی آتلانتیک شمالی (ناتو) روز جمعه هفتم مهر اعلام کرد قصد دارد بر تعداد نیروهای حافظ‌ صلح خود در کوزوو بیفزاید.

به گزارش گاردین، نیروهای بریتانیایی برای انجام این ماموریت به کوزوو اعزام شده‌اند.

آلبین کورتی، نخست‌وزیر کوزوو با استقبال از این تصمیم ناتو، بار دیگر صربستان را متهم کرد با کمک متحد خود، روسیه، در پی بر هم زدن صلح و ثبات در منطقه است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، پیش از این در روز ۱۱ خرداد گفته بود این ائتلاف آماده است نیروهای نظامی بیشتری به کوزوو بفرستد تا به خشونت‌ها در شمال این کشور پایان دهد.

تنش‌ها در منطقه پس از حمله بالغ بر ۳۰ شبه‌نظامی مسلح صرب به نیروهای پلیس کوزوو در روستایی در شمال این کشور بالا گرفته است.

در این حمله که روز یک‌شنبه دوم مهر انجام شد، یک نفر از نیروهای پلیس و سه نفر از مهاجمان کشته شدند.

به گفته مقام‌های کوزوو، در جریان بازرسی از مهاجمان تعداد قابل توجهی سلاح سنگین و همچنین مقادیری مواد منفجره کشف شده است.

هم‌زمان آنتونی بلینکلن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در تماسی تلفنی با الکساندر ووچیچ، رییس جمهوری صربستان، خواستار «بازگشت به گفت‌وگو» و «کاهش فوری تنش‌ها» در منطقه شد.

ووچیچ روز جمعه به خبرنگاران گفت برخی ادعاها مبنی بر این که نیروهای نظامی صربستان در «بالاترین سطح از آمادگی جنگی» هستند، حقیقت ندارد.

تنش‌ها در شمال کوزوو در خرداد سال جاری به خشونت کشیده شد؛ زمانی که شهرداران آلبانیایی‌زبان برآمده از اکثریت این کشور، می‌خواستند در شهرهایی با اکثریت جمعیت صرب به قدرت برسند.

این شهرداران آلبانیایی‌زبان در ماه آوریل در انتخابات شهرداری که از سوی صرب‌ها تحریم شده بود، برگزیده شدند.

کوزوو دارای اکثریتی آلبانیایی‌زبان است اما جمعیت عمده شمال این کشور را صرب‌ها تشکیل می‌دهند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

حرف آخر
جهان‌نما
خبرها
چند چند

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.