تلاش رئیسی برای گریز از اعتراضات؛ برنامه او با شورای روابط خارجی در هتلش خواهد بود

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۹

ابراهیم رئیسی، رییس دولت جمهوری اسلامی، برای دور ماندن از معترضان ایرانی که در نیویورک جمع شده‌اند، در هتل محل اقامت خود در این شهر برای اعضای شورای روابط خارجی آمریکا سخنرانی خواهد کرد.

رئیسی که برای شرکت در هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می‌برد، قرار بود سه‌شنبه ۲۸ شهریور در محل این شورا حضور یابد اما بنا بر گزارش‌ها، این برنامه به دلیل نگرانی از تجمع پرشمار معترضان، بدون اطلاع قبلی لغو و به زمان نامشخص دیگری موکول شده بود.

به گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال، برگزار شدن نشست این شورا در هتل میلینیوم نیویورک که محل اقامت رئیسی و هیات همراه اوست، باعث می‌شود معترضان نتوانند در هنگام برگزاری سخنرانی رییس دولت جمهوری اسلامی در محل حضور یابند.

پیش‌ از این رویا حکاکیان و نازنین بنیادی، از اعضای شورای روابط خارجی، دعوت از رئیسی برای حضور در این اندیشکده را هدف انتقاد قرار داده بودند.

حکاکیان نتیجه این اقدام را تطهیر سیاسی چهره‌ای دانسته بود که مرتکب جنایت‌های بسیاری شده است: «ارائه تریبونی مهم در اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا به ابراهیم رئیسی تنها به او مشروعیت می‌بخشد و به منزله توهین به معترضانی است که برای دموکراسی جنگیده‌ و هدف زندان، تجاوز و اعدام قرار گرفته‌اند.»

سخنرانی رئیسی در روز سه‌شنبه ۲۸ شهریور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز خبرساز شد.

او در اظهاراتی کوییر ستیزانه، نهاد خانواده را صرفا حاصل «وصلت یک زن و یک مرد» دانست و هشدار داد «روایت‌های ساختگی از زوجیت و جنسیت» باعث «انقطاع نسل بشر» خواهد شد.

رئیسی همچنین با تهدید مجدد مقام‌های آمریکایی دخیل در کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، مدعی شد جمهوری اسلامی انتقام خود را از آنان خواهد گرفت.

پس از شروع سخنرانی رئیسی در مجمع عمومی، گیلاد اردان، نماینده اسرائیل در سازمان ملل متحد با بالا بردن تصویری از مهسا امینی در کنار جمله «زنان ایرانی هم اکنون شایسته آزادی هستند»، اعتراض خود را به حضور و سخنرانی رییس دولت جمهوری اسلامی ابراز کرد.

از سوی دیگر گزارش‌ها همچنان از تجمعات ایرانیان معترض در مقابل مقر سازمان ملل در نیویورک حکایت دارند.

در مقابل، هیات جمهوری اسلامی می‌کوشد با اقداماتی نامتعارف ضمن ایجاد مزاحمت، مانع پوشش خبری حضور این هیات در نیویورک از سوی خبرنگاران رسانه‌های مختلف از جمله ایران‌اینترنشنال شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبر
تیتر اول با نیوشا صارمی

شنیداری

پادکست‌ها