اختصاصی؛ مهندس سوریه‌ای که روی پروژه‌ای مخفی فعالیت می‌کرد در حمله ماه پیش اسرائیل کشته شد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۱

منابع ایران‌اینترنشنال خبر دادند در حمله یک ماه پیش اسرائیل به دمشق در سوریه، یک مهندس ارتش سوریه که در پروژه مخفی یگان هوایی حزب‌الله مشارکت داشت، کشته شده است.

به گفته این منابع، پروژه‌ای که این مهندس در آن مشارکت داشته در نهایت قرار بوده با تشویق و حمایت حکومت ایران علیه اسرائیل استفاده شود.

بر اساس اطلاعات دریافت شده، این پروژه افزایش روابط میان سوریه با محور جمهوری اسلامی و حزب‌الله را نشان می‌دهد که از زمان انتصاب سرلشکر عبدالکریم محمد ابراهیم، رییس ستاد مشترک ارتش سوریه در سال ۲۰۲۲ و پس از سفر او به ایران در چهار ماه پیش، عملیاتی شده است.

بن‌ سبطی، پژوهشگر مسایل اسرائیل و ایران درباره این خبر به برنامه «۲۴ با فرداد فرحزاد» گفت: «اشراف اطلاعاتی اسرائیل خیلی بالاست و حکومت ایران نباید اشتباه محاسباتی کند.»

در همین حال یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، جمهوری اسلامی را متهم کرد در حال ساخت فرودگاهی در جنوب لبنان است تا با استفاده از آن، امکان حمله به اسرائیل را برای خود فراهم سازد.

گالانت که عصر روز دوشنبه ۲۰ شهریور در کنفرانس بین‌المللی «مقابله با تروریسم» در دانشگاه رایشمن در شهر هرتزلیا سخنرانی کرد، با نشان دادن تصاویری که آن را باند این فرودگاه خواند، گفت در این فرودگاه که در حدود ۲۰ کیلومتری مرز اسرائیل قرار دارد، پرچم‌های جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان برافراشته شده‌اند.

حزب‌الله و مقامات ایرانی، واکنشی فوری به اظهارات گالانت نشان نداده‌اند.

پیش از او دیوید بارنیا، رییس موساد هم در همین کنفرانس تاکید کرد که اسرائیل برای دفاع در مقابل حمله‌ها و تهدیدهای جمهوری اسلامی حاضر است اگر لازم باشد، «تاوان آن را از بلندپایه‌ترین مقام‌ها در قلب ایران بگیرد».

بارنیا همچنین با اشاره به هراس جمهوری اسلامی از رسانه‌ها گفت که رژیم جمهوری اسلامی همواره از ترور برای حذف رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران منتقد استفاده کرده است.

رییس سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل همچنین درباره گروه‌های نیابتی وابسته به جمهوری اسلامی گفت حکومت ایران چهره تروریست خود را در پشت آنان پنهان می‌کند در حالی که همه امورشان از جمله اقدام‌های تروریستی، تدارکات، پول و پشتیبانی، با دستور از بالای حکومت ایران اداره می‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

شنیداری

پادکست‌ها