کیم جونگ اون در روسیه؛ هشدار آمریکا به سئول مبنی بر عدم فروش تسلیحات به مسکو

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۱

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در میان هشدارهای واشینگتن مبنی بر عدم فروش سلاح به روسیه، روز سه‌شنبه ۲۱ شهریور با قطار شخصی وارد روسیه شد تا با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه گفت‌و‌گو کند. خبرگزاری رویترز در گزارشی به جزییات احتمالی این دیدار پرداخته است.

کره شمالی یکی از معدود کشورهایی است که در جنگ اوکراین، آشکارا از روسیه حمایت می‌کند.

پوتین هفته گذشته متعهد شد «روابط دوجانبه با کره شمالی را از همه جهات» گسترش دهد.

روز سه‌شنبه رسانه دولتی کره شمالی گزارش داد که «کیم» با قطار سبز رنگ خود، یک‌شنبه ۱۹ شهریور پیونگ‌یانگ را به مقصد روسیه ترک کرده است.

تصاویر ویدیویی منتشر شده در تلویزیون دولتی روسیه هم کیم را در حالی نشان داد که از قطار خود روی فرش قرمز در ایستگاهی در شرق دور روسیه پیاده می‌‌شود.

یک منبع روسی مطلع از این سفر پیشتر به رویترز گفته بود کیم صبح روز سه‌شنبه وارد روسیه شده تا در کازان با مقام‌های روسیه دیدار کند.

فیلم منتشر شده به وسیله اولگ کوژمیاکو، فرماندار منطقه پریمورسکی در شرق روسیه هم کیم را نشان می‌‌دهد که روی یک صندلی بزرگ سفید نشسته و با هیاتی به رهبری الکساندر کوزلوف، وزیر منابع طبیعی روسیه صحبت می‌‌کند.

کوژمیاکو گفت که هیات روسی در مورد راه‌اندازی پروژه‌های مشترک گردشگری و کشاورزی در سال جاری بحث کرده و امیدوار است روابط اقتصادی با پیونگ‌یانگ را تعمیق بخشد.

کیم در طول ۱۲ سال در دست داشتن قدرت تنها هفت سفر خارجی انجام داده و دو بار از مرز بین دو کره عبور کرده است. چهار مورد از این سفرها به چین، متحد اصلی کره شمالی بوده است.

اما دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، درباره دیدار کیم با پوتین گفت: «این یک دیدار همه‌جانبه خواهد بود. مذاکراتی بین دو هیات انجام خواهد شد و پس از آن در صورت لزوم، رهبران به صورت خصوصی به دیدار خود ادامه خواهند داد.»

مقامات روسیه گفتند که این مذاکرات می‌تواند درباره کمک‌های بشردوستانه به کره شمالی و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه پیونگ‌یانگ باشد.

مقامات آمریکایی پیشتر هشدار دادند مذاکرات تسلیحاتی بین روسیه و کره شمالی به طور فعال در حال پیشرفت است و کیم و پوتین احتمالا در مورد ارائه سلاح به روسیه برای جنگ در اوکراین گفت‌وگو خواهند کرد.

پوتین در سخنرانی خود در مجمع اقتصادی شرق در ولادی‌وستوک گفت که قصد دارد به پایگاه فضایی وستوچنی برود اما نگفت که آیا قصد دارد در آنجا با کیم ملاقات کند یا خیر.

همکاری نزدیک روسیه و کره شمالی

واشسنگتن و متحدانش نسبت به شواهد اخیر مبنی بر همکاری نظامی نزدیک بین روسیه و کره شمالی (مسلح به سلاح هسته‌ای) ابراز نگرانی کرده‌اند.

این دومین دیدار کیم با پوتین است. پیونگ‌یانگ و مسکو این موضوع را که کره شمالی می‌تواند برای روسیه تسلیحات ارسال کند، رد کرده‌اند.

پسکوف گفت که منافع ملی روسیه سیاست‌های مسکو را دیکته می‌کند.

او تاکید کرد: «در روابط با همسایگان از جمله کره شمالی، منافع دو کشور برای ما مهم است نه هشدارهای واشینگتن.»

به گفته ناظران، ترکیب هیات کره شمالی که شامل مقامات ارشد صنایع دفاعی و نظامی از جمل‌ جو چون ریونگ، مدیر بخش صنعت مهمات کره شمالی است، نشان دهنده دستور کار در مورد همکاری در صنایع دفاعی میان دو کشور است.

تحلیلگران نظامی معتقدند کیم می‌‌تواند گلوله‌های توپخانه‌‌ را از ذخایر کره شمالی در اختیار روسیه قرار دهد. تسلیحاتی که می‌‌توانند در کوتاه‌ مدت توانایی نظامی روسیه را افزایش دهند. هر چند پرسش‌‌ها در مورد کیفیت این مهمات، تاثیر این کمک‌ها را محدود می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
همسفر - فصل دوم
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها