آمریکا: هواپیمایی پویا و رژیم ایران درباره حمایتشان از روسیه در جنگ اوکراین دروغ می‌گویند

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۸

آبرام پیلی، معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، گفت در حالی که شواهد پرواز اخیر شرکت هواپیمایی پویا، وابسته به سپاه، به کریمه را تایید می‌کند، این شرکت انجام این پرواز را رد می‌کند و رژیم ایران نیز به دروغ گفتن درباره نقش خود در حمایت از روسیه در جنگ اوکراین ادامه می‌دهد.

پیلی در شبکه اجتماعی اکس نوشت: پنجشنبه یک هواپیمای بزرگ ترابری شرکت هواپیمایی پویا، وابسته به سپاه، که برای حمل سلاح‌های سنگین طراحی شده و از این سلاح‌ها می‌توان در جنگ علیه اوکراین استفاده کرد، دو ساعت پس از فرود در فرودگاه شهر سیمفروپول در کریمه، آنجا را ترک کرد.

او افزود: در حالی که شواهد برای همه جهان در دسترس است، شرکت هواپیمایی پویا پروازش به کریمه را رد می‌کند و رژیم ایران نیز به دروغ گفتن درباره حمایتش از روسیه در تهاجم علیه اوکراین، ادامه می‌دهد.

صفحه فارسی وزارت خارجه آمریکا در شبکه اجتماعی اکس نیز نوشت: شواهد روشنی مبنی بر پرواز هواپیمایی پویا، یک شرکت هواپیمایی وابسته به سپاه پاسداران که از سوی سازمان ملل و ایالات متحده مورد تحریم قرار گرفته، به کریمه اشغالی وجود دارد که دروغ بودن انکار مضحک این شرکت را اثبات می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا افزود: رژیم ایران برای سرپوش گذاشتن بر روابط نظامی خود با روسیه و پشتیبانیش از جنگ روسیه علیه اوکراین به دروغگویی خود ادامه می‌دهد. ایالات متحده به افشای فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده رژیم ایران و ایجاد اختلال در تکثیر سلاح‌های خطرناک این رژیم ادامه خواهد داد.

پیش‌تر شرکت هواپیمایی پویا گزارش رسانه‌های اوکراین درباره پرواز هواپیمای ایلوشین ۷۶ این شرکت از فرودگاه شهر سیمفروپول در شبه‌جزیره کریمه برای کمک‌رسانی به نیروهای روسیه را «کذب محض» خواند و اعلام کرد که این هواپیما طی ۴۸ ساعت گذشته در فرودگاه مهرآباد پارک بوده است.

آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، استرالیا و نیوزیلند تا کنون جمهوری‌اسلامی را به دلیل ارائه پهپاد به روسیه در جنگ اوکراین، هدف چندیدن دور تحریم قرار داده‌اند.

با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی کمک تسلیحاتی خود به روسیه در جنگ اوکراین را انکار می‌کنند.

از سوی دیگر، گزارش‌های مختلفی نیز درباره حضور مستشارهای نظامی ایران در کریمه برای آموزش کار با پهپاد به نیروهای روسیه در حمله به اوکراین و نیز تصمیم احتمالی جمهوری اسلامی برای ساخت خط تولید پهپاد در روسیه و نیز ارائه موشک بالستیک به مسکو حکایت دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها