رهبر حزب سبز آلمان: «لانه جاسوسی» جمهوری اسلامی در هامبورگ باید تعطیل شود

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۶

امید نوری‌پور، رهبر حزب سبز آلمان در گفت‌وگویی اختصاصی با ایران‌اینترنشنال ضمن «لانه جاسوسی» توصیف کردن مرکز اسلامی هامبورگ که «در راستای تامین منافع جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند»، خواستار تعطیل شدن این مرکز شد.

نوری‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایران‌اینترنشنال در برلین تاکید کرد جمهوری اسلامی با تاسیس مراکز اسلامی، یک «شبکه جاسوسی» در آلمان ایجاد کرده است.

او گفت: «مقام‌های جمهوری اسلامی از طریق این شبکه از مردم آلمان و ایرانی‌هایی که به حفاظت نیاز دارند جاسوسی می‌کنند.»

دستگاه امنیت داخلی آلمان تا به حال در گزارش‌های متعدد خود هشدار داده است که مرکز اسلامی هامبورگ ایدئولوژی شیعه جمهوری اسلامی را نشر می‌دهد.

معا‌ون این مرکز نیز در ماه نوامبر سال ۲۰۲۲ به اتهام ارتباط با اعضای حزب‌الله لبنان که در آلمان گروه تروریستی محسوب می‌شوند از این کشور اخراج شد.

رهبر حزب سبز آلمان به ایران‌اینترنشنال گفت: «ما از مدت‌ها پیش به دنبال تعطیلی مراکز اسلامی متعلق به جمهوری اسلامی در آلمان هستیم و فشارهای زیادی هم وارد کرده‌ایم که امیدواریم به نتیجه برسد.»

به گفته این سیاستمدار آلمانی ایرانی‌تبار همه شرایط، از آرایی که دادگاه‌ها صادر کرده‌اند تا امور اداری، برای تعطیلی مرکز اسلامی هامبورگ فراهم شده است.

او تاکید کرد که در این زمینه «فقط به امضای وزیر کشور» نیاز است.

در تیر ماه ۱۴۰۰، اداره امنیت داخلی هامبورگ به اسناد جدیدی دست یافت که نشان ‌می‌داد «مرکز اسلامی هامبورگ» نه فقط برخلاف ادعایش وابسته به حکومت ایران است بلکه به «یکی از مهم‌ترین نهادهای رژیم ایران در اروپا» تبدیل شده است.

نوری‌پور اما در پاسخ به این سوال که آیا با امضای وزیر کشور همه مراکز متعلق به جمهوری اسلامی تعطیل می‌شود یا نه گفت: «با توجه به نظام فدرالی هر ایالت به طور مستقل در این خصوص تصمیم می‌گیرد اما تعطیلی مرکز اسلامی هامبورگ به عنوان پایگاه اصلی می‌تواند به تعطیلی دیگر مراکز متعلق به جمهوری اسلامی منجر شود.»

او پیشتر نیز با اشاره به اقدام‌های «مرکز اسلامی فرانکفورت» در تهدید مخالفان جمهوری اسلامی در این کشور و ارتباط این موسسه با مرکز اسلامی هامبورگ، این دو مرکز را تهدیدی برای دموکراسی آلمان خوانده و خواستار تعطیلی فوری آنها شده بود.

رهبر حزب سبز آلمان اواخر مرداد در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق) نوشت: «مرکز فرهنگ اسلامی فرانکفورت منتقدان حکومت ایران را تهدید می‌کند، نقش دستگاه پروپاگاندای رژیم ایران را دارد و با مرکز اسلامی هامبورگ روابط نزدیکی دارد. این دو مرکز دموکراسی ما را تهدید می‌کنند و باید فورا تعطیل شوند.»

همچنین یورگوت یوکسل، نماینده فرانکفورت در پارلمان ایالتی، پیش از این به روزنامه فرانکفورتر روندشاو گفته است: «اگر ثابت شود مرکز اسلامی فرانکفورت با رژیم ایران ارتباط دارد، چنین سازمانی نباید هیچ مبنایی برای فعالیت سیاسی و مذهبی در آلمان داشته باشد، مگر اینکه آنها رسما از رژیم خودکامه ایران اعلام برائت و اقدام‌های آن علیه مخالفان را محکوم کنند.»

به گفته دفتر محافظت از قانون اساسی ایالت هسن آلمان، اقدام‌های مرکز اسلامی فرانکفورت همچون برگزاری مراسم یادبود قاسم سلیمانی در سال ۲۰۲۰ و برگزاری مکرر مراسم سالگرد خمینی نشان می‌دهد این مرکز همسو با سیاست‌های جمهوری اسلامی عمل می‌کند.

دبیر اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان نیز پیش از این گفته بود اگر مشخص شود مرکز اسلامی فرانکفورت بر خلاف قانون اساسی آلمان یا بر خلاف نظم بین‌المللی فعالیت می‌کند، باید ممنوعیت آن مورد بررسی قرار گیرد.

اما اداره امنیت داخلی هامبورگ، موسوم به «نهاد حمایت از قانون اساسی»، پیش از این در گزارشی درباره مرکز اسلامی هامبورگ که با نام‌های «مسجد آبی» و «مسجد امام علی» نیز شناخته می‌شود، نوشت که این مرکز برخلاف ادعایش غیرسیاسی نیست و پایگاهی است که مستقیما از تهران دستورالعمل می‌گیرد.

در گزارش این نهاد اطلاعاتی تاکید شد که هدف از فعالیت‌های این مرکز «صدور انقلاب اسلامی» در جهان است و این مسجد با گروه حزب‌الله لبنان نیز در ارتباط است.

نهاد اطلاعاتی هامبورگ پیش از این و در سال ۲۰۱۹ نیز در گزارشی اعلام کرد حدود ۳۰ مسجد و مرکز فرهنگی در آلمان به گروه حزب‌الله لبنان وابستگی دارند.

بر اساس این گزارش که آن زمان در روزنامه تاگس‌اشپیگل منتشر شد، گروه حزب‌الله از یک مرکز در برلین و همچنین چند مرکز دیگر در نقاط مختلف آلمان برای جذب نیرو و تامین مالی تروریسم و همچنین خرید تسلیحات بهره می‌برد.

این گزارش تاکید کرد که حزب‌الله لبنان «از آلمان به عنوان محلی برای قاچاق مواد مخدر، خرید و فروش خودروهای مسروقه و پولشویی استفاده می‌کند و مدارک شرکت این گروه در تجارت مواد مخدر موجود است.»

در گزارش آژانس اطلاعاتی هامبورگ شرح داده شد که اصلی‌ترین راه‌های حزب‌الله لبنان برای قاچاق مواد مخدر، از آمریکای جنوبی و آفریقا به سوی اتحادیه اروپا است و کوکائین در آلمان به طور عمده، از طریق بنادر آمستردام در هلند، آنتورپ در بلژیک و هامبورگ به آلمان وارد می‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

مکان‌های اتفاق
خبرها
مستند سانسور ش/ک/ن
خبر

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.