یک پهپاد دیگر در مرز اردن سرنگون شد؛ تهدید‌گری تازه جمهوری اسلامی با «قاچاق سلاح و مواد»؟

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۰۷

در حالی که نگرانی‌ها از تهدیدهای جمهوری اسلامی در ارتباط با قاچاق اسلحه در منطقه خاورمیانه افزایش یافته، ارتش اردن اعلام کرد که روز دوشنبه برای سومین بار در ماه جاری میلادی، یک پهپاد را که از سوریه حرکت کرده بود، سرنگون کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات اردن گزارش داد افزایش قاچاق سلاح‌ در مرزهای این کشور، نگرانی‌هایی را در مورد گسترش تهدیدهای ایران در مورد قاچاق مواد مخدر و قاچاق اسلحه به وجود آورده است.

ارتش اردن روز دوشنبه ششم شهریور در بیانیه‌ای اعلام کرد پهپادی را در قلمرو این کشور سرنگون کرده اما توضیحاتی درباره محموله‌ای که این پهپاد حامل آن بوده، ارائه نشده است.

این در حالی است که به نوشته رویترز، مقامات اردن اخیرا فاش کرده‌اند اسلحه و همچنین مواد مخدر به وسیله هواپیماهای بدون سرنشین به داخل این کشور قاچاق می‌شود.

مقامات اردنی گفته‌اند استفاده روزافزون از پهپادهای حامل مواد منفجره در حال افزودن بعد جدیدی به جنگ بی‌امان میلیارد دلاری قاچاق مواد مخدر بین‌مرزی است.

اردن که متحد نزدیک آمریکا به شمار می‌رود، مدت‌هاست شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی را که بر جنوب سوریه تسلط دارند، در قاچاق مواد مخدر به سمت اردن مسوول می‌داند.

سميح معايطه، وزیر پیشین دولت اردن که با تحولات مرزی آشناست به رویترز گفت: «این هدف قرار دادن اردن به وسیله ایران با کمک حضور شبه‌نظامیان آنها در نزدیکی مرز ماست.»

او تاکید کرد: «این یک تهدید امنیتی است که فراتر از مواد مخدر است.»

همچنین دولت‌های عربی و غربی، سوریه را متهم می‌کنند که کاپتاگون، یک ماده مخدر بسیار اعتیادآور و پرسود تولید می‌کند و در سازمان‌دهی قاچاق آن به منطقه خلیج فارس از طریق اردن نقش عمده دارد.

دولت بشار اسد اتهامات مطرح شده از سوی اردن و غرب مبنی بر دست داشتن این کشور در تولید و قاچاق مواد مخدر یا همدستی با شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران را رد کرده است.

این در حالی است که این شبه‌نظامیان به وسیله واحدهایی از ارتش و نیروهای امنیتی سوریه محافظت می‌شوند.

جمهوری اسلامی هم اعلام کرده که این اتهامات بخشی از «توطئه‌های غرب» علیه حکومت ایران است.

مقامات اردنی گفته‌اند با وجود ناتوانی دمشق در زمینه برقراری نظم در منطقه جنوب سوریه، مذاکرات با مقام‌های ارشد سوری برای مهار شبکه‌های قاچاق تحت کنترل ایران، با موانعی مواجه است.

اردن که حضور نظامی خود را در امتداد مرزش با سوریه تشدید کرده، ۱۰ روز پیش نیز اعلام کرده بود یک عملیات بزرگ قاچاق را خنثی کرده است.

مقامات اردنی همچنین تاکید کردند در جریان سفر یک ژنرال ارشد آمریکایی به اردن در هفته گذشته، امان خواستار حمایت بیشتر ایالات متحده از تلاش‌های این کشور برای مهار قاچاق مواد مخدر به وسیله شبه‌نظامیان ایرانی و واحدهای ارتش سوریه شده است.

ژنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در مصاحبه‌ای با رسانه‌های دولتی اردن تایید کرد که واشینگتن با متحد خود برای ارائه تجهیزات، آموزش و مشاوره در زمینه مقابله با تهدید فزاینده قاچاق مواد مخدر همکاری نزدیک دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
حرف آخر با پوریا زراعتی
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها