آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا شواهد کمک پهپادی ایران به روسیه را به دیگر کشورها نشان می‌دهد

جمعه ۱۴۰۲/۰۵/۱۳

تحلیل‌گران آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا گفتند این سازمان از مقام‌های خارجی دعوت کرده تا شواهد «غیر قابل‌انکار» کمک پهپادی ایران به روسیه را که از پهپادهای سرنگون شده در اوکراین و عراق به دست آمده، مشاهده کنند.

یکی از تحلیل‌گران آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا به خبرنگاران گفت هدف از نشان دادن این شواهد به مقام‌های خارجی و اعضای کنگره، تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی و ثابت کردن این موضوع است که پهپادهایی که با آنها به مناطق غیرنظامی در اوکراین حمله می‌شود، طراحی و ساخت ایران هستند.

یکی از سخنگویان آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا گفت حمایت ایران از روسیه در حمله به اوکراین همزمان با نشانه‌های کمک مسکو به تهران در پیشبرد برنامه فضایی خود که می‌تواند به توسعه برنامه موشک بالستیک جمهوری اسلامی کمک کند، از تعمیق شراکت دو کشور حکایت دارد.

این تحلیل‌گران پهپادهای ایرانی سرنگون شده در عراق را در کنار پهپادهای شاهد-۱۳۱ سرنگون شده در اوکراین قرار داده‌اند تا نشان دهند این پهپادها با وجودی‌که هزاران کیلومتر دورتر از هم پیدا شده‌اند، اما از همه نظر شبیه هم هستند و قطعه‌های آنها به راحتی قابل جایگزینی در یکدیگر است.

نمایندگی جمهوری اسلامی از اظهارنظر درباره نمایش این پهپادها از سوی آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا خودداری کرده است.

یکی از تحلیل‌گران آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا گفت روسیه در جنگ اوکراین پهپادهای ایرانی را به ندرت در میدان نبرد استفاده می‌کند و در عوض آنها را برای حمله به ساختمان‌های غیرنظامی، هدر دادن ذخیره سلاح‌های پدافند هوایی اوکراین و آسیب زدن به تاسیسات آب و برق اوکراین به کار می‌گیرد.

این تحلیل‌گر خاطرنشان کرد پهپادهای ایران ساده، موثر و ارزان هستند و بسیاری از قطعات الکترونیکی آنها را می‌توان در بازار خریداری کرد.

یکی از تحلیل‌گران این آژانس گفت روسیه تاکنون دست‌کم ۴۰۰ پهپاد ایرانی شاهد را در حمله علیه زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین استفاده کرده است.

در ماه ژوئن، کاخ سفید تصاویر ماهواره‌ای یک کارخانه پهپاد در منطقه آلابوگا در جمهوری تاتارستان را که روسیه با همکاری ایران ساخته، منتشر کرد.

به گفته یکی از سخنگویان آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا، این کارخانه ذخیره پهپاد روسیه را به شدت افزایش خواهد داد. او خاطرنشان کرد روسیه احتمالا در سال گذشته متخصصان خود را برای کمک به جمهوری اسلامی در زمینه ساخت ماشین‌های پرتاب ماهواره و توسعه بخشی از برنامه موشکی‌اش به ایران فرستاده بود. او گفت روسیه همچنین در سال ۲۰۲۲ برای ایران یک ماهواره ساخت و آن را پرتاب کرد.

آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، استرالیا و نیوزیلند تا کنون جمهوری‌اسلامی را به دلیل ارائه پهپاد به روسیه در جنگ اوکراین، هدف چندیدن دور تحریم قرار داده‌اند.

با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی کمک تسلیحاتی خود به روسیه در جنگ اوکراین را انکار می‌کنند.

از سوی دیگر، گزارش‌های مختلفی نیز درباره حضور مستشارهای نظامی ایران در کریمه برای آموزش کار با پهپاد به نیروهای روسیه در حمله به اوکراین و نیز تصمیم احتمالی جمهوری اسلامی برای ساخت خط تولید پهپاد در روسیه و نیز ارائه موشک بالستیک به مسکو حکایت دارد.

همچنین جمهوری اسلامی متهم است با حمایت از شبه‌نظامیان شیعه در عراق، در حملات پهپادی آنان به مواضع و نیروهای آمریکایی در عراق و همچنین با حمایت از حوثی‌های یمن، در حملات پهپادی آنان علیه عربستان سعودی نقش داشته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.