وزارت دادگستری آمریکا برای مصادره سلاح‌های ارسالی سپاه به یمن، اقدام قضایی را آغاز کرد

شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۱۷

وزارت دادگستری آمریکا از اقدام قضایی برای مصادره تسلیحات ارسالی سپاه برای یمن که نیروی دریایی ایالات‌متحده از سال ۲۰۲۱ آنها را در آب‌های منطقه‌ای توقیف کرده، خبر داد.

طبق شکایتی که وزارت دادگستری آمریکا پنجشنبه آن را منتشر کرد، این کشور قصد دارد ۹ هزار تفنگ، ۲۸۴ مسلسل، ۱۹۴ راکت‌انداز، ۷۰ موشک هدایت‌شونده ضدتانک و بیش از ۷۰۰ هزار گلوله را که از سپاه توقیف کرده، مصادره کند.

نیروی دریایی آمریکا این سلاح‌ها را در چهار نوبت، دوبار در سال ۲۰۲۱ و دوبار در ۲۰۲۳، از کشتی‌های کوچک بدون پرچم در آب‌های محلی توقیف کرده است.

نیروی دریایی آمریکا در بیانیه خود گفت این سلاح‌ها ساخت ایران، چین و روسیه بوده‌اند و توقیف آنها، تلاش مداوم آمریکا را برای قاچاق سلاح از سوی سپاه پاسداران نشان می‌دهد.

متیو گریوز، از دادستان‌های واشینگتن‌دی‌سی، این اقدام را گامی دیگر برای جلوگیری از خشونت و خونریزی از سوی سپاه دانست و بر استفاده از همه ابزارهای ممکن برای مقابله با تهدید تروریست‌ها علیه امنیت جهانی تاکید کرد.

در ۲۵ دی‌ ماه گذشته، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا با همکاری نیروهای ویژه فرانسه یک کشتی حامل هزاران اسلحه و نیم میلیون ادوات مهمات جمهوری اسلامی را که برای شبه‌نظامیان حوثی ارسال شده بود، در دریای عمان توقیف کردند. همزمان، نیروهای امنیتی یمن نیز از توقیف محموله‌ای از ۱۰۰ موتور پهپاد خبر دادند.

طبق اعلام سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، شامل بیش از سه هزار تفنگ جنگی، ۵۷۸ هزار ادوات مهمات و ۲۳ موشک هدایت‌شونده ضد تانک بوده است.

در ۲۹ آذرماه ۱۴۰۰ نیز، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که دو کشتی گارد ساحلی این ناوگان یک محموله تسلیحات غیرقانونی ایران را از یک کشتی ماهیگیری بدون پرچم در دریای عمان کشف و ضبط کرد.

بر اساس این بیانیه، این محموله شامل حدود یک هزار و ۴۰۰ تفنگ تهاجمی «ای‌کی-۴۷» و ۲۲۶ هزار و ۶۰۰ گلوله بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها