چهلمین جمعه خشم و اعتراض مردم زاهدان با سر دادن شعار برای آزادی زندانیان سیاسی

جمعه ۱۴۰۲/۰۴/۱۶

معترضان زاهدان شانزدهم تیر و در چهلمین جمعه خشم و اعتراض خود به روال ۹ ماه گذشته به خیابان‌ها آمده و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند. این شهروندان در راهپیمایی اعتراضی خود همچنین خواهان آزادی زندانیان سیاسی از جمله عباس دریس و توماج صالحی شدند.

روز جمعه ۱۶ تیر ماه، چهلمین راهپیمایی اعتراضی شهروندان زاهدان از زمان جمعه خونین این شهر در روز هشت مهر سال ۱۴۰۱ برگزار شد.

نمازگزاران این شهر پس از نماز جمعه به خیابان آمدند و شعار دادند: «می‌کشم می‌کشم، آن که برادرم کشت ...»

این معترضان در تجمع اعتراضی خود شعار «مثل شهید یاسرم، برای مرگ حاضرم» سر دادند که اشاره به قتل یاسر شه‌بخش در شامگاه هشتم مهر است که در جریان جمعه خونین زاهدان با گلوله ماموران حکومتی کشته شد.

«برادر شهیدم، خونت رو پس می‌گیرم» از دیگر شعارهایی بود که شهروندان در اعتراضات امروز زاهدان سر دادند.

شهروندان در این راهپیمایی با در دست گرفتن پلاکاردی با نوشته «مرگ بر خامنه‌ای»، شعار «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» سر دادند.

آن‌ها همچنین پلاکاردی را در حمایت از توماج صالحی و عباس دریس، دو زندانی سیاسی در دست داشتند.

توماج صالحی، رپر معترض زندانی است که خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران روز ۱۴ تیر اعلام کرد حکم او از اعدام به حبس کاهش یافته است.

روز چهارشنبه همچنین وکیل عباس دریس، از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در ماهشهر، در توییتر نوشت که حکم اعدام موکلش در دیوان عالی کشور تایید شده است. او افزود که این حکم حتی به او ابلاغ نشده و تنها از طریق ابلاغ استحضاری دادگاه انقلاب ماهشهر از آن مطلع شده است.

معترضان زاهدانی در چهلمین راهپیمایی خود با توجه به این اخبار، خواهان آزادی این زندانیان سیاسی شدند.

همچنین ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد شهروندان در زاهدان هم‌زمان با راهپیمایی اعتراضی روی دیوارها نوشته‌اند: «بلوچ بیدار باش!»

دیوارنوشته‌ای که به گفته کمپین «فعالین بلوچ»، هشداری نسبت به «توطئه‌های جمهوری اسلامی برای ایجاد اختلاف و تفرقه در بین طوایف و مردم» است چون در روزهای اخیر، قتل شهروندان از سوی افرادی با سلاح‌های توزیع شده از سوی سپاه افزایش یافته که همیشه انتقاد شخصیت‌های مذهبی بلوچ را از حاکمیت به همراه داشته است.

هفته گذشته نیز معترض زاهدان سی‌ونهمین جمعه اعتراضی خود را در روز نهم تیر، با راهپیمایی سکوت و در میان جو امنیتی شدید حاکم بر این شهر برگزار کردند.

برپایی این راهپیمایی سکوت در شرایطی بود که بنا بر گزارش حال‌وش، نیروهای امنیتی با چندین خودرو شخصی در خیابان‌های اطراف مسجد مکی و مصلای زاهدان گشت‌زنی و چند شهروند را هم بازداشت کرده و با خود به مکانی نامعلوم بردند.

کمپین فعالین بلوچ هم از جو «به شدت امنیتی» در زاهدان و حضور پر تعداد نیروهای ضد شورش در خیابان‌های این شهر خبر داده بود.

با وجود این محدودیت‌ها و جو امنیتی حاکم بر شهر، شهروندان زاهدان راهپیمایی اعتراضی خود را برای چهل هفته پیاپی بعد از جمعه خونین زاهدان در هشتم مهر سال گذشته ادامه داده‌اند.

در جمعه خونین دست‌کم ۱۰۰ شهروند کشته شده و ده‌ها تن دچار نقص عضو، نابینایی و جراحات دیگر شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبر
۲۴ با فرداد فرحزاد

شنیداری

پادکست‌ها