نتانیاهو: نگرانی‌ها از همکاری‌های نظامی روسیه با جمهوری اسلامی را به اطلاع مسکو رساندیم

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۰۸

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد این کشور و دولتش نگرانی‌های خود را درباره همکاری‌های نظامی روسیه با جمهوری اسلامی به اطلاع مسکو رسانده است.

نتانیاهو در گفت‌وگویی با وال‌استریت ژورنال که روز پنج‌شنبه هشتم تیر منتشر شد، درباره موضوعات مختلف به ویژه نگرانی‌های اسرائیل از تهدیدهای جمهوری اسلامی سخن گفت.

نخست‌وزیر اسرائیل گفت که او به دنبال راه‌حلی برای چگونگی واکنش اسرائیل به جنگ اوکراین بوده است.

او درخواست برخی قانونگذاران آمریکایی و مقام‌های اوکراینی را برای پیوستن به کارزار غرب به منظور تسلیح اوکراین رد کرد و گفت: «ما نگرانی‌هایی داریم که فکر نمی‌کنم هیچ یک از متحدان غربی اوکراین داشته باشند.»

نتانیاهو با اشاره به نقش روسیه در سوریه گفت که باید اطمینان حاصل کند اسرائیل از «آزادی عمل» در سوریه برخوردار است.

اسرائیل در سال‌های اخیر اهداف نظامی مربوط به جمهوری اسلامی در سوریه را بمباران کرده و این در حالی است که روسیه در سوریه از دولت بشار اسد حمایت می‌کند.

نتانیاهو همچنین گفت که نگران است تسلیحات اسرائیل در میدان نبرد اوکراین به تصرف نیروهای مقابل درآید و در نهایت به ایران تحویل داده شود.

پیشتر گزارش‌هایی درباره تحویل سلاح‌های غربی فرستاده شده به اوکراین، به جمهوری اسلامی منتشر شده بود که این نگرانی نتانیاهو را تایید می‌کند.

جمهوری اسلامی که در یک سال اخیر بیش از پیش روابط نظامی خود را با روسیه تقویت کرده، به دنبال تسلیحات غربی است تا از آنها از طریق مهندسی معکوس برای ساخت سلاح جنگی استفاده کند.

نتانیاهو به طور ویژه تاکید کرد که اسرائیل نمی‌تواند به آمریکا اجازه دهد سیستم دفاع هوایی گنبد آهنین را به اوکراین بدهد؛ تسلیحاتی که به طور مشترک از سوی اسرائیل و آمریکا ساخته شده است.

این سیستم دفاع موشکی اسرائیلی‌ها را از حملات مکرر شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران محافظت می‌کند و آگاهی از چند و چون عملکرد آن از سوی جمهوری اسلامی، خطری برای اسرائیل است.

نتانیاهو گفت: «اگر آن سیستم به دست ایران بیفتد، میلیون‌ها اسرائیلی بی‌دفاع می‌شوند و در خطر می‌افتند.»

او افزود: «اسرائیل به قطعنامه‌های سازمان ملل متحد در محکومیت تهاجم روسیه پیوسته و یک سیستم هشدار اولیه برای شناسایی حملات موشکی به اوکراین ارائه کرده است.»

پیشتر سفیر اوکراین در اسرائیل ترس از افتادن تسلیحات اسرائیلی و غربی به دست ایران را «فرض‌ کاملا تخیلی و گمانه‌زنی» خوانده بود اما نتانیاهو گفت که نگرانی‌هایش را در مورد روابط نظامی رو به رشد جمهوری اسلامی و روسیه، به مسکو منتقل کرده است.

جمهوری اسلامی در یک سال اخیر پهپادهای مورد استفاده روسیه در میدان نبرد در اوکراین را تامین کرده است.

پیشتر وال‌استریت جورنال گزارش داده بود روسیه در ازای این تسلیحات، قابلیت‌های سایبری خود را به ایران داده است.

نتانیاهو گفت: «این یک رابطه بسیار آزاردهنده است. ما نگرانی های خود را به روس‌ها اعلام کرده‌ایم.»

او اما از اظهار نظر در مورد آنچه مسکو در پاسخ گفته است، خودداری کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
صفحه یک
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.