یکی از بزرگ‌ترین رژه‌های افتخار کوییرهای ایرانی با مضمون «ژن، ژیان، ئازادی» برگزار شد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۰۴

کوییرهای ایرانی و فارسی زبان ساکن کانادا و متحدان آنها در همبستگی با خیزش انقلابی مردم ایران، در یکی از بزرگ‌ترین رژه‌های افتخار تاریخ جنبش ال‌جی‌بی‌تی‌کیو ایران، با مضمون «ژن، ژیان، ئازادی» شرکت کردند.

روز یکشنبه ۲۰۰ نفر از کنشگران، هنرمندان، درگ آرتیست‌ها و متحدان جامعه کوییر ایرانی در این رژه افتخار که یکی از پرببینده‌ترین رویدادهای خیابانی جهان به شمار می‌آید، راهپیمایی کردند.
کنشگران کوییر حاضر در این مراسم، راهپیمایی افتخار امسال ایرانیان در تورنتو را یکی از بزرگ‌ترین رژه‌های تاریخ جنبش کوییر ایران و افغانستان ارزیابی کردند و ابراز امیدواری کردند حضور چشمگیر کنشگران ایرانی در این رویداد، به مشاهده‌پذیری بیشتر جامعه کوییر و پیشبرد حقوق اعضای آن منجر شود.

در بیانیه گروه کوییرهای ایرانی حاضر در این رژه آمده است: «این گام‌های امروز ما در بلندترین خیابان جهان، قدمی به سوی رژه افتخار در بلندترین خیابان خاورمیانه است. روزی که ایران، آزاد است و مبارزه برای گرفتن حق‌مان، وارد دوره‌نوینی خواهد شد.»


این بیانیه افزود: «قدم بزرگ، فروپاشی رژیم جهل و جنایت و شکنجه و اعدام است و جایگزین همان شعار زن، زندگی، آزادی. حق آزاد زیستن همه‌مردم ایران از اقوام و عقاید گوناگون، گرایش‌های جنسی و هویت‌های جنسیتی رنگارنگ، از حق زندگی سرچشمه می‌گیرد.»
این کنشگران تاکید کردند: «ما کوییرهای ایرانی با گوناگونی خود هم پرواز شده‌ایم تا از مسیر روشن اتحاد، سیمرغ‌وار به قله بلند آزادی برسیم.»
پس از اعترضات گسترده جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو آمریکا در دهه ۶۰ میلادی که نقطه اوج آن در شورش‌های استون‌وال در ژوئن سال ۱۹۶۹ شکل گرفت، کشورهای مختلف جهان در هفته‌های پس از ماه ژوئن با برگزاری راهپیمایی با افراد کوییر اعلام همبستگی می‌کنند.
امسال با شروع ماه افتخار جامعه کوییر، اعضای جامعه رنگین‌کمانی ایران و افغانستان در نقاط مختلف جهان از جمله لس‌آنجلس، پاریس و سایر شهرهای اروپا در همبستگی با خیزش انقلابی مردم ایران، در رژه‌های افتخار شرکت کرده‌اند. در هفته‌های آینده نیز قرار است کنشگران جامعه کوییر ایرانی در آمستردام و ونکوور به این رویداد بپیوندد.
از آغاز شروع خیزش انقلابی «زن، زندگی، آزادی»، جامعه کوییر ایرانی با حضور در مبارزات مردمی در داخل و خارج کشور بر مطالبات خود برای ایران پس از جمهوری اسلامی تاکید کرده‌است.
همچنین چهره‌های شاخص مخالف جمهوری اسلامی، از جمله شاهزاده رضا پهلوی و مسیح علینژاد بارها بر لزوم حمایت از حقوق و آزادی‌های جامعه کوییر در ایران پس از جمهوری اسلامی تاکید کرده‌اند.


در ۱۴ آبان‌ماه و در میانه خیزش انقلابی مردم ایران، صدها کنشگر کوییر در کارزاری در اعتراض به اقدام عوامل بسیج در آتش زدن پرچم رنگین‌کمان در مقابل سفارت بریتانیا، خطاب به نخست‌وزیر انگلیس خواستار پاسخگو کردن جمهوری اسلامی در ارتباط با این تهدید و نفرت‌پراکنی علیه جامعه رنگین‌کمانی ایران شدند.
ده روز پس از این کارزار، در روز سه‌شنبه ۲۴ آبان اولین عکس بالا رفتن پرچم رنگین کمان در خیابان‌های ایران منتشر شد.
این تصویر که در آن یک معترض در آمل بدون حجاب اجباری پرچم رنگین کمان را بالا برد، با سلسله‌ای چشمگیر از انتشار تصاویر دیگر از نمایش پرچم، بوسه و شعارنویسی معترضان کوییر در جریان خیزش انقلابی در ایران همراه شد.

در حالی که بسیاری از افراد کوییر در ایران در خانواده‌های خود با خطر جنایت‌های ناموسی، از جمله قتل مواجه هستند، این بخش از شهروندان طبق قوانین جمهوری اسلامی نیز در خطر اعدام و سایر روش‌های قصاص قرار دارند.
مقامات جمهوری اسلامی به صورت علنی شهروندان کوییر را با القابی توهین‌آمیز مورد خطاب قرار داده و در اظهارات مختلف آنها را «منحرف» و «بیمار» می‌خوانند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تیتر اول
خبرها
چشم‌انداز
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.