دانشجویان حدود ۲۰ دانشگاه ایران بیانیه دادند؛ اعلام آمادگی برای «سرازیر شدن به خیابان‌ها»

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۲۹

با وجود گذشت چند روز از تحصن دانشجویان دانشگاه هنر در اعتراض به اجباری شدن پوشش مقنعه برای دانشجویان دختر، حمایت‌ها از این دانشجویان به ویژه از سوی دانشجویان دیگر دانشگاه‌های ایران افزایش یافته است.

دانشجویان پردیس هنرهای زیبا، دانشجویان دانشکدگان فارابی دانشگاه تهران، دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشجویان رشته‌ هنر دانشگاه فنی و حرفه‌ای انقلاب اسلامی، دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند تبریز، دانشجویان دانشگاه اصفهان، دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان، دانشجویان دانشگاه علوم توان بخشی و سلامت اجتماعی، دانشجویان دانشگاه هنر و معماری پارس، دانشجویان دانشگاه علم و صنعت، دانشجویان دانشگاه تهران، دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی، دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد، دانشجویان دانشگاه مازندران، دانشجویان دانشگاه بهشتی تهران، دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس و دانشجویان دانشگاه سوره از جمله دانشجویانی بودند که در روزهای اخیر پیام حمایت‌آمیز صادر کردند.

همه این دانشجویان ضمن حمایت از دانشجویان دانشگاه هنر، بر ایستادگی مقابل جمهوری اسلامی و ازسرگیری اعتراضات خیابانی تاکید کرده‌اند.

به عنوان نمونه، در بیانیه دانشجویان دانشکدگان فارابی دانشگاه تهران، آمده است: «ذره‌ای خراش بر تن دوستان دانشجویمان در دانشگاه هنر بسنده است تا از خشم و غیظ لبریز شده، و به خیابان‌ها سرازیر شویم.»

این دانشجویان ادامه دادند: «تاریخ جنبش دانشجویی ثابت کرده که وحشت‌افکنی‌ها، تعلیق‌ها، تبعیدها، بازداشت‌ها، و کشتارها، نه تنها وحدت و ایستادگی دانشجویان را سست نمی‌کند، بلکه این وحدت و ایستادگی را ریشه‌دار‌تر و نیرومندتر می‌سازد تا به رمز پیروزی بدل شود.»

پس از آنکه حراست دانشگاه هنر پوشش مقنعه را از روز بیست و هفتم خرداد ماه در این دانشگاه اجباری اعلام کرد، دانشجویان دانشگاه هنر از چهارشنبه گذشته در پردیس باغ ملی این دانشگاه تحصن برگزار کردند.

این تحصن با واکنش خشونت‌بار مسئولان حراست دانشگاه، ضرب و شتم دانشجویان و حضور نیروهای امنیتی در اطراف دانشگاه همراه شد.

همچنین در خبرها آمده که از آغاز این تحصن حراست دانشگاه از رسانیدن آب و مواد خوراکی به دانشجویان و استفاده‌ آنان از سرویس‌ بهداشتی جلوگیری کرد.

جمعی از خود دانشجویان دانشگاه هنر در بیانیه‌ای خطاب به مسئولان اعلام کردند: «فکر کردید حالا دیگر دانشگاه مرده و از خیابان‌های اطرافش جداست. میان ما و شما دریایی خون فاصله است، ما، که حالا نزدیک یک سالی می‌شود که «ما» شده‌ایم، هیچ حرفی با شما نداریم الا یک کلمه: نه.»

این بیانیه افزود: «پس از تاکید دوباره‌تان بر آپارتاید جنسیتی و الزام حضور در دانشگاه با مقنعه، پس از بستن آب و خشونت بر دوستان‌مان که تنها در جهت برابری در پردیس باغ ملی تحصن کرده بودند، ما هم دوباره تاکید می‌کنیم که چیزی به عقب برنمی‌گردد.»

دانشجویان دانشگاه هنر خاطرنشان کردند: «این آسمان حتی بعد از تمام ستاره‌هایی که هر‌روز به زمین کشیده‌اید، هنوز غرق ستاره‌ست. از زخمی که شهریور دهن باز کرد هنوز خون می‌چکد. و ما ایستاده‌ایم، دست در دست هم، برای آزادی.»

تحولات دانشگاه هنر با موج واکنش دانشجویان نقاط مختلف کشور همراه شد و دانشجویان علاوه بر صدور بیانیه به نصب شعارهای اعتراضی بر دیوارهای دانشگاه‌ها اقدام کردند.

همچنین کانون نویسندگان هشدار داد: «ادامه فشارها برجامعه برای تحمیل پوشش اجباری، ناشی از ذهنیت استبدادی است و حکومت می‌خواهد این پیام را بدهد که هر صدای مخالفی را ساکت می‌کنیم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

پان‌عربیسم
جهان‌نما
خبر
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.