یک روز پس از نشست بین‌المللی مبارزه با داعش، پاکستان از کشته شدن رهبر داعش خراسان خبر داد

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۹

یک روز پس از نشست کشورهای عضو ائتلاف مبارزه با گروه دولت اسلامی (داعش) در ریاض، مقام‌های امنیتی پاکستان از کشته شدن ثناءالله غفاری، ملقب به شهاب المهاجر، رهبر شاخه داعش خراسان، به دست نیروهای این کشور خبر دادند.

مقام‌های امنیتی پاکستان روز جمعه ۱۹ خرداد گزارش دادند این «تروریست جهانی» در ولایت کنر افغانستان کشته شده است.

مقام‌های پاکستانی مرگ این رهبر داعش را «یک پیروزی بزرگ در مبارزه با داعش» توصیف کرده‌اند چون او نه تنها در پاکستان بلکه در دیگر کشورهای جهان نیز تحت تعقیب بود.

آمریکا پیشتر برای هر گونه اطلاعات منجر به بازداشت شهاب المهاجر، ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

هنوز جزییاتی درباره چگونگی کشته شدن این رهبر داعش خراسان منتشر نشده است.

بر اساس گزارش‌ها، خانواده غفاری پیشتر از هند به افغانستان مهاجرت کرده بودند و او در افغانستان به تحصیلات دینی پرداخت و در مدرسه‌ دینی افغانستان به افراط‌گرایی گرایش یافت.

این رهبر داعش در چندین حمله مرگبار از جمله حمله به مساجد شیعیان در مزار‌شریف و سفارت پاکستان در کابل دست داشت.

یک روز پیش از اعلام کشته شدن این رهبر داعش، وزیر امور خارجه آمریکا در نشست مبارزه با داعش که از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس به میزبانی عربستان سعودی برگزار شد، بر ضرورت هوشیاری در برابر تهدیدات داعش خراسان تاکید کرد.

آنتونی بلینکن گفت: «همه ما مصمم هستیم که افغانستان دیگر هرگز به پناهگاه امن تروریست‌ها تبدیل نشود.»

در یک کنفرانس خبری که روز پنج‌شنبه ۱۸ خرداد در ریاض برگزار شد، بلینکن گفت که خطر داعش در افغانستان همچنان پابرجاست و آمریکا و متحدانش با آگاهی از خطرها، سعی خواهند کرد اقدامات لازم را برای سرکوب داعش و جلوگیری از این تهدیدها انجام دهند.

او گفت این گزینه همیشه برای آمریکا وجود دارد که در صورت نیاز، خودش به صورت مستقیم برای نابودی افراد کلیدی داعش و القاعده در افغانستان اقدام کند.

همچنین در این کنفرانس خبری به تلاش داعش برای ایجاد یک سیستم مالی جهانی اشاره شد. به نظر می‌رسد داعش قصد دارد هماهنگی‌هایی را در نقاط مختلف جهان برای جمع‌آوری پول به منظور سازماندهی فعالیت‌های تروریستی آینده خود صورت دهد.

بلینکن گفت ایالات متحده آمریکا در کنار عربستان سعودی و سایر کشورها برای مبارزه با داعش در سطح جهانی اقدام می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تیتر اول
خبرها
چشم‌انداز
خبر

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.