بازداشت و آزار خانواده‌های دادخواه کردستان از سوی حکومت و ممانعت از سفرشان به سقز

شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۲۰

نیروهای حکومتی اتوبوس خانواده‌های دادخواه دهگلان، سنندج، دیواندره و سقز که راهی مزار جان‌باختگان خیزش انقلابی سقز و بوکان بودند، متوقف و نیمه‌شب آنان را پیاده و رها کرده‌اند که باعث شده است تا صبح در جاده‌ها سرگردان باشند. شش عضو مرد این خانواده‌ها و دو راننده همچنان بازداشتند.

امجد حسین‌پناهی، فعال حقوق بشر، در توییتر خود نوشت: «خانواده‌ها را در نیمه‌شب در مسیر بین شهرهای سقز و دیواندره به حال خود رها کردند و تا صبح سرگردان در جاده‌ها بودند.»

او یادآور شد: «شش عضو مرد این خانواده‌ها و همچنین دو راننده کماکان در بازداشتگاه اطلاعات به سر می‌برند.»

پیش‌تر اطلاعاتی به ایران‌اینترنشنال رسیده بود که نشان می‌داد این جمع خانواده‌ها حدود ۴۰ نفر بودند که در دو مینی‌بوس راهی این سفر شده بودند.

به گزارش سازمان حقوق بشر هه‌نگاو، شش مادر دادخواه به نام‌های دایه شریفه میرزایی، کوهسار منبری، باران منبری، هانا منبری، کیا مرادی و یونا مرادی، از جمله بازداشت شدگان هستند.

بر اساس ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، ده‌ها تن از اعضای این خانواده‌ها پس از رسیدن به مزار کشته‌شدگان در بوکان، شعارهایی چون «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان» و «ژن ژیان ئازادی» سر دادند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند این خانواده‌ها با نگه‌ داشتن تصویر عزیزانشان فریاد «مهسای قهرمان» سر دادند.

ویدیوی ارسالی دیگری نشان می‌دهد شماری از مادران کشته‌شدگان خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی در آرامستان آیچی سقز که محل مزار ژینا (مهسا) امینی است، حاضر شدند و تصاویر عزیزان خود را در دست گرفتند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
همسفر - فصل دوم
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها