پیام پیمان جبلی دریافت شد؛ پایان همکاری عادل فردوسی‌پور با صداوسیمای جمهوری اسلامی

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۹

با تیتراژ شب گذشته فوتبال ۱۲۰، آخرین پروژه عادل فردوسی‌پور که برای صداوسیما تهیه و تولید می‌شد هم به پایان رسید. برنامه فوتبال ۱۲۰ به تهیه‌کنندگی عادل فردوسی‌پور و اجرای حمید محمدی، پنج‌شنبه‌ شب‌ها از شبکه ورزش پخش می‌شد و به بررسی اتفاقات و حواشی پیرامون فوتبال جهان می‌پرداخت.

پیمان جبلی، رییس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی، چندی پیش درباره احتمال مجری‌گری عادل فردوسی‌پور در صداوسیما گفته بود: «او به نظام، مردم و اعتقادات خودش لگد زده است. آیا انتظار دارید برای پرمخاطب شدن التماس کنم که تو را به خدا بیا؟! نه می‌توانیم و نه خواهیم توانست این کار را انجام بدهیم.»

در سال‌های گذشته و پس از پایان برنامه ۹۰، تنها همکاری فردوسی‌پور با صداوسیما، برنامه فوتبال ۱۲۰ بود. حمید محمدی، مجری این برنامه، در انتهای برنامه دیشب (۱۸ خرداد) توضیحی در خصوص ساخت فصل جدید این برنامه با شروع رقابت‌های اروپایی نداد و از مخاطبان خواست به تیتراژ پایانی دقت کنند.

دو ماه پیش و با گفت‌وگوی عادل فردوسی‌پور با علیرضا جهانبخش در فوتبال ۳۶۰، هواداران جمهوری اسلامی به او تاختند. عادل گفته بود پس از ماه‌ها که کاری نکرده، برای اولین بار برنامه ساخته است. آنها خواستار قطع همکاری فردوسی‌پور با شبکه ورزش شدند.

تا پیش از خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی که پس از کشته‌ شدن ژینا (مهسا) امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد شروع شد، موضع مدیران صداوسیما برای همکاری با عادل فردوسی‌پور، ظاهرا منفی نبود؛ آنها به همکاری فردوسی‌پور با شبکه ورزش و تولید برنامه فوتبال ۱۲۰ اشاره می‌کردند و بعضی نیز می‌گفتند «عادل فرزند صداوسیما» است.

رییس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی دقیقا یک سال پیش و در خرداد ۱۴۰۱ در دانشگاه صنعتی شریف درباره همکاری دوباره با فردوسی‌پور گفت که موضوع به دوره او برنمی‌گردد و اگر در دوره او بود، همه تلاشش را می‌کرد تا این اتفاق نیفتد.

او در ادامه گفت: «من الان میراث‌دار یک وضعیت هستم و همه می‌خواهند درستش کنم. فکر می‌کنند با یک امضای طلایی جبلی درست می‌شود اما این‌گونه نباید دید. بحث دو طرفه است. او هم باید بازی تیمی را بپذیرد. قواعد دو طرفه را بپذیرد. در این مساله خاص هم فردوسی‌پور نظرات خاص خود را دارد. فارغ از اشخاص می‌گویم باید اصول مدیریتی را دید. نمی‌خواهم پاسخ دیپلماتیک و سربسته بدهم. خودم با فردوسی‌پور صحبت کرده‌ام. چقدر می‌توانیم امیدوارم بمانیم؟ باز هم می‌گویم: مساله دو طرفه است.»

با شروع خیزش انقلابی و اعتراضات دانشجویی که دانشجویان دانشگاه شریف از جمله سردمداران آن بودند، عادل فردوسی‌پور به طور علنی از دانشجویان حمایت کرد، چند بار در جمع آنها حاضر شد و حتی در تجمع دانشجویان مقابل سلف دانشگاه هم حضور فعال داشت.

او گفت‌وگوهای چالشی خود در اپلیکیشن فوتبال ۳۶۰ را تا فروردین ۱۴۰۲ تعطیل کرد و در شروع دوباره گفت‌وگوهای این رسانه هم حرف‌هایی زد که به مذاق هواداران حکومت خوش نیامد.

برنامه ۹۰ اما برای بسیاری از اهالی فوتبال، تلخ و پرهزینه بود. آخرین واکنش را چند روز پیش امیر قلعه‌نویی، سرمربی تیم ملی نشان داد. او معتقد است برنامه ۹۰ ضد ایرانی بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
تیتر اول
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.