اسرائیل موضوع به رسمیت شناختن «حاکمیت مراکش بر صحرای غربی» را بررسی می‌کند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۸

زاخی هانگبی، مشاور امنیت ملی اسرائیل با ناصر بوریطه، وزیر امور خارجه مراکش در رباط دیدار کرد. بر اساس گزارش‌ها، موضوع به رسمیت شناخته شدن حاکمیت مراکش بر صحرای غربی، یکی از موضوعات اصلی این دیدار بود.

یک منبع دیپلماتیک که نامش فاش نشده به رویترز گفت که چنین تصمیمی از سوی اسرائیل می‌تواند به ارتقای کامل روابط دو‌جانبه منجر شود.

اکنون نمایندگی‌های دیپلماتیک دو کشور نقش دفاتر ارتباطی را بر عهده دارند و در صورت به رسمیت شناخته شدن حاکمیت مراکش بر صحرای غربی، این نمایندگی‌ها به سفارت‌خانه‌ تبدیل می‌شوند.

همچنین ممکن است یک پیمان تجارت آزاد نیز میان دو کشور به امضا برسد.

وزارت امور خارجه اسرائیل از اظهار‌نظر در این زمینه خودداری کرده اما یک منبع در کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور، اعلام کرد این موضوع در شورای امنیت ملی اسرائیل مورد بحث قرار گرفته است.

همچنین شای کوهن، رییس دفتر ارتباط اسرائیل در مراکش اعلام کرد مذاکراتی میان وزیران امور خارجه دو کشور در زمینه به رسمیت شناختن حاکمیت رباط بر منطقه مورد مناقشه صحرای غربی در جریان است.

کوهن در یک نشست خبری در رباط گفت: «مذاکراتی بین وزرای خارجه ما در جریان است و تصمیم نهایی به عهده آن‌ها خواهد بود.»

مراکش روابط دیپلماتیک خود را با اسرائیل در کمتر از سه سال پیش، با تشویق آمریکا و در ازای به رسمیت شناختن «حاکمیت» خود بر سرزمین مورد مناقشه صحرای غربی از سوی واشینگتن عادی کرد.

به گزارش رسانه‌های مراکشی، پادشاهی مراکش همچنین در تلاش است تا متحد اسرائیلی خود نیز «مراکشی بودن» این مستعمره سابق اسپانیا را به رسمیت بشناسد.

شای کوهن توضیح بیشتری درباره مذاکرات در جریان میان رباط و اسرائیل در این زمینه ارائه نکرد.

او همچنین گفت که داوید گوورین، سفیر اسرائیل در مراکش که پس از مورد ظن قرار گرفتن در زمینه سوءاستفاده جنسی به اسرائیل فراخوانده شده بود، ماه آینده به محل ماموریت خود بازخواهد گشت.

گوورین سال گذشته در زمینه آزار جنسی زنان مراکشی هدف اتهام قرار گرفت اما او به‌طور قاطع اتهامات علیه خود را رد کرد.

مراکش و اسرائیل از زمان برقراری روابط با یکدیگر مشغول تسریع همکاری‌های نظامی، تجاری و توریستی خود بوده‌اند به‌ طوری‌ که پس از وزیر حمل و نقل اسرائیل، رییس پارلمان این کشور نیز روز چهارشنبه ۱۷ خرداد برای یک سفر رسمی و بی‌سابقه به مراکش سفر کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.