پیامی برای تهران و حزب‌الله؛ رزمایش مشترک اسرائیل و آمریکا با شبیه‌سازی «درگیری همه‌جانبه»

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۸

اسرائیل و آمریکا به رزمایش مشترک خود که در آن یک «درگیری همه‌جانبه» شبیه‌سازی شده بود، پایان دادند. این در حالی است که سه هفته پیش رزمایش بحث‌برانگیز حزب‌الله لبنان در جنوب این کشور برگزار شده بود.

رزمایش مشترک اسرائیل و آمریکا در حالی برگزار شد که هم‌زمان با آن، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مدعی ساخت یک «موشک هایپرسونیک» شد.

فرمانده تیپ هفت زرهی ارتش اسرائیل که در رزمایش مشترک با آمریکا شرکت کرد به نیوزویک گفت: «اسرائیل همیشه تحت تهدیدهای بسیاری از اطراف بوده و همیشه برای هر چیزی که در راه است، آماده خواهد بود.»

او افزود: «فکر می‌کنم آمریکا قدرت و توانایی ارتش اسرائیل را دیده و این واقعیت که ارتش آمریکا به اینجا آمده، نشان دهنده اتحاد ما با ارتش آمریکا است و اعتماد میان ما را تقویت می‌کند.»

این فرمانده ارتش اسرائیل تاکید کرد: «مهم‌ترین چیزی که به دست آوردم اعتماد و این آگاهی بود که در صورت نیاز می توانیم با هم بجنگیم.»

نیوزویک نوشت که در رزمایش گسترده «دست محکم» همچنین واحدهایی از نیروی هوایی، نیروی دریایی و واحدهای سایبری اسرائیل به عنوان بخشی از سناریوی جنگ چند جبهه‌ای شرکت داشتند.

پیشتر مایکل کوریلا، فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، هم‌زمان با برگزاری این رزمایش، برای یک دیدار سه‌روزه وارد تل‌آویو شده بود.

در این رزمایش همچنین آموزش عملیات پدافندی و آفندی در چارچوب جنگ چندجانبه انجام شد و آمادگی ارتش و سطح هماهنگی یگان‌های آن مورد بررسی قرار گرفت.

کمتر از سه هفته پیش، یک مانور نظامی حزب‌الله لبنان، گروه شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی که در آن از سلاح‌های سبک و سنگین استفاده شد و همچنین در آن شبیه‌سازی حمله به خاک اسرائیل صورت گرفت، موجی از انتقاد و خشم را در میان لبنانی‌ها برانگیخت.

مانور نظامی حزب‌الله در پادگانی وابسته به این گروه شبه‌نظامی در شهرک عرمتا در منطقه‌ای بیرون از چارچوب قطعنامه ۱۷۰۱ سازمان ملل انجام شد.

در این مانور نظامی قدرت‌نمایی حزب‌الله در استفاده از تانک‌ها، موشک‌های دوربرد و میان‌برد و نیز شبیه‌سازی حمله به خاک اسرائیل به نمایش درآمد.

این مانور نظامی اما با واکنش‌های تندی از سوی شخصیت‌های سیاسی از جمله برخی نمایندگان پارلمان لبنان روبه‌رو شد.

آنان بر این باورند که انجام این مانور در چنین زمانی از سوی حزب‌الله یک تحریک نه علیه اسرائیل بلکه علیه شهروندان لبنانی است، چون دیگر نمی‌توانند عواقب جنگی احتمالی را تحمل کنند.

این مانور همچنین مورد توجه و انتقاد رسانه‌های عربی قرار گرفت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نمادهای قرن بیستم
جهان‌نما
خبر
مستند کوتاه - حوثی‌ها

شنیداری

پادکست‌ها