واشینگتن از واکنش به گزارش هاآرتس در مورد نزدیک بودن توافق هسته‌ای ایران خودداری کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۸

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از پاسخ به پرسش ایران‌اینترنشنال درباره گزارش روزناهه اسرائیلی هاآرتس مبنی بر نزدیک بودن یک توافق هسته‌ای بین ایران و ایالات‌متحده خودداری کرد.

ودانت پاتل در نشست خبری چهارشنبه خود در پاسخ به پرسش سمیرا قرایی، خبرنگار ایران‌اینترنشنال، گفت: «قطعا به شایعه‌ها و مکالمات دیپلماتیک افشا شده که می‌توانند اشتباه و گمراه‌کننده باشند، پاسخ نمی‌دهم.»

پاتل گفت مقام‌های ارشد دولت آمریکا بارها بر تعهد واشینگتن به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرده‌اند و برای رسیدن به یک توافق پایدار و قابل راستی‌آزمایی، دیپلماسی بهترین راه ممکن است.

او خاطرنشان کرد: آمریکا همچنین تاکید کرده است که برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای همه گزینه‌ها را روی میز دارد.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین به خبرنگار ایران‌اینترنشنال گفت: «همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به طرز چشمگیری ناکافی است و انتظاراتی را شورای حکام در نوامبر مطرح کرده بود برآورده نمی‌کند. از ایران می خواهیم با آژانس به طور کامل همکاری کند.»

هاآرتس چهارشنبه به نقل از مقام‌های اسرائیلی گزارش داد آمریکا و جمهوری اسلامی طی روزهای اخیر در ارتباط با تلاش‌ها برای احیای برجام، تماس‌های خود را افزایش داده‌اند و به پیشرفت‌های مهمی رسیده‌اند.

این گزارش افزود: مقام‌های نظامی اسرائیلی می‌گویند گفت‌وگوهای ایران و آمریکا با سرعتی فراتر از انتظار در حال پیشرفت است و ممکن است دو طرف طی چند هفته به توافق برسند.

طبق این گزارش، احتمال می‌رود درباره توقف غنی‌سازی اورانیوم با غلظت بالا در ازای کاهش برخی تحریم‌ها توافق صورت گیرد.

هاآرتس همچنین در تحلیلی دیگر نوشت مقام‌های اسرائیلی نگران هستند که این کشور توان تاثیرگذاری خود را بر تفاهماتی که بین آمریکا و ایران در ارتباط با برنامه هسته‌ای تهران در حال شکل‌گیری است، از دست داده و اهرم‌های فشاری که اسرائیل پیش‌تر استفاده می‌کرد دیگر به کار نمی‌آیند.

گزارش هاآرتس در حالی منتشر می‌شود که کشورهای غربی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پاسخ‌های جمهوری اسلامی را درباره سایت مریوان در آباده به چالش کشیده‌اند.

در حالی که رسانه‌های جمهوری اسلامی مدعی شده بودند اختلافات با آژانس در مورد یکی مکان‌های اعلام نشده ایران حل شده، اتحادیه اروپا و آمریکا اعلام کردند که پاسخ‌های ایران درباره این سایت «از نظر فنی معتبر نیست».

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای در نشست شورای حکام با اشاره به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که آژانس همچنان بر ارزیابی‌های خود در زمینه فعالیت‌هایی که ایران در سایت مریوان انجام داده، می‌ایستد؛ یعنی ایران آزمایش‌هایی انفجاری را برای آماده‌سازی در زمینه استفاده از مواد هسته‌ای انجام داده است.

اتحادیه اروپا همچنین در بیانیه‌ خود تاکید کرد که هیچ پیشرفتی درباره موضوعات پادمانی دو مکان تورقوزآباد و ورامین حاصل نشده است.

همزمان آمریکا با انتشار بیانیه جداگانه‌ای همین نظر اتحادیه اروپا را تایید کرد و نوشت: «پس از سه سال تعامل آژانس و تاخیرهای مکرر ایران، ایران بالاخره یک توضیح احتمالی برای حضور ذرات اورانیوم کشف شده در یکی از این مکان‌های اعلام نشده به نام مریوان ارائه کرده است.»

در بیانیه آمریکا آمده است: «همانطور که گزارش‌های عمومی مدیرکل آژانس حاکی از آن است پرسش‌های مربوط به آن سایت در این مرحله دیگر مطرح نیست.»

آمریکا تاکید کرده هرچند که این گزارش توضیح ایران را «ممکن» توصیف می‌کند، اما ایران هیچ مدرکی برای توجیه این توضیح ارائه نکرده است.

روز دوشنبه، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرد که بازرسان این آژانس به ارزیابی‌های خود درباره دلایل احتمالی وجود آثار اورانیوم غنی‌ شده با منشا انسانی در سه سایت اعلام‌ نشده در ایران ادامه خواهند داد.

سازمان انرژی اتمی ایران پیشتر مدعی شده بود «هیچ دلیل فنی‌ای»‌ برای وجود ذرات اورانیوم کشف‌ شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این مکان‌های اعلام نشده ایران وجود ندارد و «احتمالا عناصر خارجی (خرابکاری) در آلودگی آن مکان‌ها دخیل بوده‌اند».

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
یورو ۲۰۲۴
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها