روزنامه اعتماد: ۱۰ زن و دختر از ابتدای امسال به دلایل «ناموسی و خانوادگی» کشته شدند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۸

روزنامه اعتماد در گزارشی خبر داد که از ابتدای امسال ۱۰ زن و دختر ، به دلیل مسایل خانوادگی کشته شده‌اند که برخی از آنان قربانی کودک‌همسری و اکثرشان ساکن روستاهای كردستان و آذربايجان غربی بودند.

بر اساس گزارشی که این روزنامه منتشر کرد، در روزهای هشتم تا سیزدهم خرداد سال جاری، چهار زن و دختر قربانی کودک‌همسری و مسایل خانوادگی شده‌اند که تعداد قربانیان را از ابتدای سال جاری تاکنون به ۱۰نفر رسانده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهند از چهار نفری که در ماه خرداد جان باختند، یکی را برادرش کشته و دیگری را شوهرش به دلایلی نامشخص خفه کرده است.

بیشتر زنان و دختران قربانی امسال، اهل روستا‌های دو استان کردستان و آذربایجان غربی بودند. دو استانی که بر اساس گزارش اعتماد، آمار وقوع قتل زنان و دختران در آن‌ها به دلایلی چون «اختلافات خانوادگی، ازدواج‌های اجباری، کودک همسری و تعصبات» بالاست و در برخی موارد هم دختران کم‌سن برای فرار از تن دادن به ازدواج‌های اجباری، اقدام به خودکشی می‌کنند.

خودکشی نوجوانی ۱۵ساله به نام «شکیلا» در کرمانشاه به دلیل فشار‌های خانواده برای ازدواج اجباری و قتل زن ۳۸ ساله اهل ایلام با ضربات آجر به دست پدرش، آخرین موارد ثبت شده در این زمینه هستند.

دو نفر دیگر از مقتولان خرداد ماه نیز «پرستو. ش» و «روژین. ع» نام دارند که هر دو به فاصله یک روز و در استان کردستان کشته شدند.

بر اساس گزارش اعتماد، پرستوی ۱۸ ساله که شش سال پیش قربانی کودک‌همسری شده بود، روز هشتم خرداد امسال به دست همسرش حلق‌آویز شده است.

قتل روژین ۱۷ ساله اما به دلایل ناموسی بوده؛ برادر روژین او را روز نهم خرداد با ضربات شدید تبر به قتل رسانده است.

پیش از آن هم در روزهای ۲۵، ۲۷ و ۲۹ فروردین به ترتیب یک زن ۳۴ ساله به نام «مریم» اهل آذربایجان‌غربی، دختری ۱۹ ساله به نام «دنیا» اهل کرمانشاه و نوجوان ۱۶ ساله‌ای به نام «شبنم» اهل کردستان جان خود را از دست دادند که دست‌کم دلیل قتل یکی از آن‌ها «ناموسی» بوده است.

روز نهم اردیبهشت هم دو زن ۳۴ ساله و ۲۴ ساله، یکی به دست همسر و دیگری به دست پدر و با انگیزه‌های خانوادگی و «ناموسی» کشته شدند.

روز ۱۳اردیبهشت هم زنی به نام «غزال» اهل آذربایجان‌غربی با شلیک گلوله از سوی دوست همسر سابقش به قتل رسید.

پدیده‌هایی چون کودک‌همسری،‌ زن‌کشی، قتل ناموسی و خودکشی به دلیل ازدواج اجباری همچنان در شماری از استان‌های ایران با فراوانی بسیاری رخ می‌دهند.

مرکز آمار ایران به تازگی گزارش‌هایی از وضعیت فرهنگی و اجتماعی کشور در سه فصل ابتدایی سال گذشته منتشر کرد که نشان می‌دهند در بازه زمانی بهار تا پاییز ۱۴۰۱، بیش از ۲۰ هزار مورد ازدواج دختران کمتر از ۱۵ سال و یک هزار و ۸۵ مورد فرزندآوری از سوی مادران زیر ۱۵ سال در کشور ثبت شده است.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر ایران در سال ۱۴۰۱، از ثبت دست‌کم ۳۹ مورد قتل زنان مرتبط با خشونت خانگی و ۵۴ مورد گزارش خشونت خانگی شدید خبر داد.

بر اساس این گزارش، در سال گذشته چهار مورد اسیدپاشی، هشت مورد تجاوز و آزار جنسی گزارش شده، چهار مورد خودسوزی و هشت مورد خودکشی زنان نیز به وقوع پیوسته است. ۱۴ زن هم از سوی خانواده‌هایشان قربانی قتل‌های ناموسی شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
امروز

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.