واکنش‌ها به «موشک هایپرسونیک» سپاه؛ تاکید اسرائیل بر برتری تسلیحاتی در برابر جمهوری اسلامی

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۷

رونمایی از یک موشک در تهران که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادعا کرده «هایپرسونیک» است، واکنش‌هایی بین‌المللی در پی داشته است. به دنبال انتشار خبر رونمایی و تصویر این موشک، وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرد این کشور توانایی غلبه بر همه تسلیحات جمهوری اسلامی را دارد.

در واکنش به پرده‌برداری از موشک جدید «فتاح» که به ادعای مقامات تهران یک موشک هایپرسونیک است، یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل روز سه‌شنبه در جریان دیدار از فرماندهی شمال ارتش اسرائیل گفت: «شنیدم که دشمنان ما درباره تسلیحات جدیدی که در حال توسعه آنها هستند صحبت می‌کنند. ما برای هر گونه پیشرفتی از سوی آنها، پاسخی بهتر و پیشرفته‌تر داریم؛ حال چه در زمین باشد، چه آسمان و چه دریا. هم پاسخ دفاعی و هم پاسخ تهاجمی.»

گالانت که در جریان رزمآیش بزرگ اسرائیل سخن می‌گفت، در ادامه افزود: «ما می‌دانیم چطور از شهروندان اسرائیل محافظت کنیم. و اگر خدای ناکرده آنها جنگی را علیه ما آغاز کنند، می‌دانیم چگونه حمله‌ای خردکننده علیه آنها ترتیب دهیم.»

وزیر دفاع اسرائیل سپس به حزب‌الله لبنان هشدار داد و گفت که اگر این گروه «مرتکب اشتباه شده» و به اسرائیل حمله کند، پاسخ اسرائیل چنان کوبنده خواهد بود که لبنان را به «عصر حجر» خواهد فرستاد.

وزارت امور خارجه بریتانیا نیز در واکنش به اقدام ایران در رونمایی از موشک فتاح اعلام کرد: «ادامه برنامه موشکی ایران با وجود هشدارهای مکرر شورای امنیت، نشان‌دهنده بی‌احترامی ایران به محدودیت‌های بین‌المللی و تهدید این رژیم علیه امنیت جهانی است.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه موشکی جمهوری اسلامی وضع کرد.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به اقدام ایران در رونمایی از موشک فتاح گفت: «موضع دولت [جو] بایدن درباره فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران از جمله برنامه موشکی بالیستیک آن، قاطع بوده و برای جلوگیری از این اقدام‌ها، تحریم‌ها و اقدام‌های دیگری را اعمال کرده است.»

جمهوری اسلامی دیروز در مراسمی با حضور ابراهیم رئیسی، از موشک جدید فتاح پرده‌برداری کرد.

البته برد این موشک تنها ۱۴۰۰ کیلومتر ذکر شده که توانایی رسیدن به اسرائیل را ندارد اما اگر ایران بتواند جنگنده‌های سوخو-۳۵ از روسیه بخرد، خواهد توانست این موشک‌ها را از آسمان کشورهای همسایه به سوی اسرائیل شلیک کند.

روزنامه کیهان در سرمقاله خود نوشت رونمایی از موشک ‌‌هایپرسونیک فتاح «می‌تواند یک پیام آشکار برای دولت‌هایی باشد که بر سر راه منافع ملت ایران دست به اقدامات غیرقانونی، خودسرانه و متجاسرانه می‌زنند».

مصطفی رستمی، رییس «نهاد نمایندگی رهبری» در دانشگاه‌ها هم گفت: «موشک فتاح یکی از مولفه‌های قطعی امید به آینده درخشان کشور است.»

هم‌زمان وبلاگ اسرائیلی اینتلی تایمز نوشت که جمهوری اسلامی در حال توسعه پایگاه بیدگنه است و تغییرات ایجاد شده در این پایگاه نشان می‌دهد تهران احتمالا قصد دارد آن را به یک پایگاه استراتژیک تولید موشک تبدیل کند.

پایگاه بیدگنه در سال‌های اخیر دو بار هدف حملات پهپادی قرار گرفته و یک بار نیز بر اثر انفجاری درون پایگاه در ۱۲ سال پیش، حسن طهرانی مقدم، از عوامل اصلی برنامه موشکی جمهوری اسلامی در آنجا کشته شد.

حال اینتلی تایمز بر اساس تصاویر ماهواره‌ای می‌گوید که جمهوری اسلامی اخیرا این پایگاه را به شدت توسعه داده و امکانات دفاعی آن را نیز از جمله با افزودن تورهای حفاظتی ضد پهپاد، گسترش داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
در کارگه هنرمندی - فصل دوم
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها