منصوره سگوند، معترض جان‌باخته، با بستن راه‌ها در فضایی امنیتی به خاک سپرده شد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۶

مراسم خاکسپاری منصوره سگوند روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد در حالی که ماموران جاده‌های منتهی به این روستا را بسته بودند، در فضایی امنیتی برگزار شد. این معترض ۱۹ ساله که به تازگی با قرار کفالت از بازداشتگاه آبدانان آزاد شده بود، روز ۱۴ خرداد ماه به شکلی شک‌برانگیز جان خود را از دست داد.

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، مراسم خاکسپاری منصوره سگوند امروز (۱۶ خرداد) در شرایطی در روستای «ریگ‌سفید» از نواحی اطراف خرم‌آباد برگزار شد که ماموران حکومتی جاده‌های منتهی به روستا را بسته بودند.

پیش‌تر شاهزاده رضا پهلوی با انتشار تصویری از منصوره سگوند، از مردم لرستان و استان‌های هم‌جوار خواسته بود صبح امروز در مراسم خاکسپاری «دختر ایران» شرکت کنند.

مراسم خاکسپاری این دختر دانشجوی ۱۹ ساله اما در فضایی کاملا امنیتی برگزار و تنها تصویری از مزار او در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

منصوره سگوند در حالی روز ۱۴ خرداد ماه به شکلی شک‌برانگیز جان خود را از دست داد که بنا بر اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، نهم خرداد از سوی نیروی انتظامی بازداشت و یک روز بعد با قرار کفالت از بازداشتگاه نیروی انتظامی شهرستان آبدانان آزاد شده بود.

به گفته یک منبع نزدیک به خانواده سگوند، او همچنین در طول ماه‌های گذشته از سوی ماموران امنیتی استان ایلام تحت فشار شدیدی قرار داشت.

در دو روز گذشته، شماری از کاربران به مرگ مشکوک منصوره سگوند واکنش نشان دادند؛ از جمله سونیا شریفی ۱۷ ساله، دختر دانش‌آموزی که در خیزش انقلابی مردم در آبدانان بازداشت و ۲۵ آذر سال گذشته با استقبال گسترده مردم از زندان آزاد شد، در اینستاگرام خود نوشت: «بنده نه قصد خودکشی دارم، نه بیماری قلبی.»

منصوره سگوند نیز پیش‌تر در پیامی به دوستش گفته بود از سوی اطلاعات به «مرگ» تهدید می‌شود و تاکید کرده بود: «اگر بلایی سرم آمد می‌خواهم همه بدانند من خودکشی نکردم.»

هفته گذشته نیز بامداد سلیمان‌خانی، دانشجوی ۲۱ ساله اهل آبدانان، پس از آزادی از زندان با علائم مسمومیت در بیمارستان جان خود را از دست داد.

بر اساس گزارش‌ها، سلیمان‌خانی روز چهارشنبه سوم خرداد پس از آزادی از بازداشتگاه و بازگشت به خانه، نیمه‌شب حالش بد شد اما پس از انتقال به بیمارستان در روز هفتم خرداد جان باخت.

طبق برخی گزارش‌های رسانه‌ای، آثار شکستگی و شکنجه در بدن این معترض مشهود بوده است.

در پی مرگ مشکوک سلیمان‌خانی، شهر آبدانان روز جمعه عرصه تظاهرات ضد حکومتی شد که در این تظاهرات ۲۰ معترض با شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای زخمی شدند.

این اولین بار نیست که جمهوری اسلامی مسوولیت بدرفتاری و شکنجه بازداشت‌شدگان را بر عهده نمی‌گیرد.

در جریان خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی، حکومت علت کشته شدن بسیاری از معترضان را دلایلی چون سقوط از بلندی یا خودکشی اعلام کرد.

در طول ماه‌های گذشته معترضانی چون یلدا آقافضلی، زن جوان ۱۹ ساله و عرشیا امامقلی‌زاده، نوجوان ۱۶ ساله، کمی بعد از بازداشت و آزادی از زندان جان باختند و علت مرگ آنها خودکشی اعلام شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

شنیداری

پادکست‌ها