اردوغان پس از مراسم تحلیف و آغاز دهه سوم ریاست‌جمهوری خود در ترکیه، کابینه‌اش را معرفی کرد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۴

رجب طیب اردوغان پس از مراسم تحلیف خود و آغاز دهه سوم ریاست‌جمهوری بر ترکیه، کابینه‌اش را معرفی کرد. در این میان، رسانه‌های اقتصادی ترکیه با استقبال از معرفی مهمت شیمشک، اقتصاددان سرشناس ترکیه، به عنوان وزیر دارایی، از احتمال حرکت دولت به سمت سیاست اقتصادی قاعده‌مند خبر دادند.

اردوغان شنبه در مراسم تحلیف خود بر حمایت دولت از همه ۸۵ میلیون نفر جمعیت ترکیه، صرفنظر از نژاد و دیدگاه‌هایشان تاکید کرد.

در این مراسم روسای جمهوری آذربایجان و ونزوئلا، نخست‌وزیران ارمنستان و پاکستان و دبیرکل ناتو حضور داشتند.

اردوغان در انتخابات هفته گذشته با ۵۲/۱۸ درصد آرا بر رقیب خود کمال قلیچ‌داراوغلو که ۴۷/۸۲ درصد آرا را کسب کرده بود پیروز شد.

اپوزیسیون ترکیه در جریان رقابت‌های انتخاباتی اردوغان را به دلیل کارنامه ضعیف اقتصادی، از جمله سقوط ارزش لیره و افزایش شدید تورم، و نیز سوق دادن حاکمیت ترکیه به سمت خودکامگی به چالش کشیدند.

در این میان، رسانه‌های اقتصادی و محافل داخلی ترکیه معرفی مهمت شیمشک، اقتصاددان سرشناس، به عنوان وزیر دارایی را نشان‌دهنده احتمال تغییر جهت دولت به سمت قاعده‌مند کردن سیاست‌های اقتصادی و فاصله گرفتن از رویکردهای نامعمول اقتصادی خواندند.

به گفته رسانه‌های ترکیه، اردوغان با معرفی مهمت شیمشک به این سمت ممکن است قصد داشته باشد کنترل خود را بر بانک مرکزی کاهش دهد.

افزایش شدید نرخ تورم در ترکیه هزینه‌های زندگی در این کشور را به شدت افزایش داده است. طبق آمار گروه مطالعات تورم ترکیه، تورم این کشور طی یک سال بیش از ۱۰۵ درصد افزایش یافته و در این میان قیمت مواد غذایی با رشدی چشمگیر همراه بوده است.

رسانه‌های ترکیه همچنین معرفی هاکان فیدان، رییس سازمان اطلاعات ملی ترکیه، به عنوان وزیر خارجه و جایگزین شدن او به جای مولود چاووش‌اغلو را نشان‌دهنده احتمال تغییر در سیاست خارجی اردوغان دانستند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
امروز
۲۴
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.