تاکید اسرائیل بر انجام همه اقدام‌های ممکن برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۲

همزمان با ابراز نگرانی مقام‌های غربی درباره برنامه اتمی ایران و گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره حل و فصل شدن دو موضوع مورد اختلاف درباره ذرات مشکوک اورانیوم، مقام‌های ارشد اسرائیل بر انجام همه اقدام‌های ممکن برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی تاکید کردند.

صفحه‌های دفتر نخست‌وزیری اسرائیل به زبان‌های فارسی و انگلیسی در توییتر ویدیوی کوتاهی از بنیامین نتانیاهو منتشر کرد که در آن می‌گوید اسرائیل برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی هر اقدام لازمی را انجام خواهد داد.

بنیامین نتانیاهو در این ویدیو گفت: «همه گزارش‌ها مربوط به ایران را می‌شنوم و پیام روشنی هم به ایران و هم به جامعه بین‌المللی دارم؛ اسرائیل هر کاری را که لازم باشد انجام می‌دهد تا از دستیابی رژیم ایران به سلاح اتمی جلوگیری کند.»

از سوی دیگر، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل بسته شدن تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ذرات اورانیوم مشکوک در سایت‌های ایران را محکوم کرد و گفت که این اقدام می‌تواند «عواقب بسیار خطرناکی داشته باشد.»

سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل گفت: «توضیحات ارائه شده از سوی ایران درباره ذرات اورانیوم مشکوک قابل اعتماد و یا از نظر فنی امکان‌پذیر نیست؛ بسته شدن پرونده این پیام را به ایرانی‌های ارسال می‌کند که می‌توانند به فریب جامعه بین‌المللی در مسیر دستیابی به یک برنامه اتمی کامل نظامی ادامه دهند.»

الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل، پس از دیدار با همتای اتریشی خود گفت که در این دیدار درباره راه‌های جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی گفت‌وگو کردند.

الی کوهن گفت: «در این دیدار گفتم که اکنون زمان اتخاذ تصمیمات دیپلماتیک دشوار برای جلوگیری از جنگ است.»

اوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، نیز هشدار داد که این کشور ممکن است در مواجهه با «تشدید» تهدیدها به ویژه تحولات اخیر در رابطه با برنامه اتمی جمهوری اسلامی اقدام کند. او گفت: «خطرات علیه ما در حال تشدید است و ممکن است مجبور شویم که وظیفه خود را برای حفاظت از تمامیت اسرائیل انجام دهیم.»

وزیر دفاع اسرائیل همچنین از دیدار و گفت‌وگو با کارستن بروئر، ژنرال ارتش آلمان، درباره مبادلات در زمینه‌های نظامی، صنعتی و اطلاعاتی خبر داد و گفت: «در این دیدار همچنین درباره چالش‌های منطقه‌ای با تمرکز بر تهدیدات ایران بحث کردیم.»

تهدیدهای اسرائیل علیه جمهوری اسلامی در حالی شدت گرفته که شبکه ۱۳ اسرائیل گزارش داد که وزیر خارجه آمریکا سفر خود به اسرائیل را که قرار بود هفته آینده انجام شود، به دلیل تنش‌ها بین اورشلیم و واشینگتن بر سر ایران لغو کرده است.

در همین حال، مشاور امنیت ملی آمریکا با همتای اسرائیلی خود و وزیر امور استراتژیک اسرائیل در کاخ سفید دیدار و درباره هماهنگی‌ها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، مقابله با تهدید ایران و نیروهای نیابتی‌اش و نگرانی‌ها از همکاری نظامی تهران و مسکو در جنگ اوکراین گفت‌وگو کردند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در دیدار با همتای اسرائیلی خود زاخی هانگبی و ران درمر، وزیر امور استراتژیک اسرائیل، بر لزوم حمایت از اوکراین در دفاع از شهروندان و سرزمین خود در برابر پهپادهای ایرانی تاکید کرد.

طبق گزارش محرمانه سه ماهه آژانس که به آن دست یافته، دو موضوع مورد اختلاف ایران و آژانس درباره پرونده ذرات اورانیوم یافت‌شده در فردو با غنای ۸۳/۷ و آثار اورانیوم با منشا انسانی در سایت مریوان در آباده در استان فارس حل و فصل شده است.

به نوشته آسوشیتد پرس، در این گزارش درباره ذرات یافت‌شده در فردو آمده است: «آژانس به ایران اطلاع داد که پس از سنجیدن داده‌ها، ارزیابی کرده اطلاعات ارائه‌شده با توضیحات ایران مغایرت ندارد... و آژانس در این مرحله سوال دیگری در این زمینه ندارد.»

در این گزارش همچنین آمده که بازرسان تحقیقات خود را در مورد آثار اورانیوم کشف‌شده با منشا انسانی در سایت مریوان، نزدیک شهر آباده، بسته‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

۲۴
خبرها
تیتر اول
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.