آمریکا ۵ عضو و عامل سپاه پاسداران را به دلیل توطئه‌های ترور خارج از کشور تحریم کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۲

وزارت خزانه‌داری آمریکا سه عضو سپاه پاسداران، دو عامل این نهاد و یک شرکت هواپیمایی مستقر در ترکیه را که در توطئه‌های تروریستی از جمله طراحی ترور علیه مقام‌های سابق دولت آمریکا، اتباع دو تابعیتی و مخالفان جمهوری اسلامی مشارکت داشته‌اند، در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

نام سه عضو سپاه پاسداران شامل محمدرضا انصاری، از فرماندهان سپاه قدس، روح‌الله بازقندی (بازغندی)، رییس سابق اداره ضد جاسوسی سپاه و رضا سراج، رییس اطلاعات خارجی سپاه و همچنین شهرام پورصفی معروف به مهدی رضایی، شهروند ایرانی، در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفت.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین حسین حافظ امینی، شهروند ایرانی-ترکیه‌ای و شرکت هواپیمایی «رِی» را به دلیل کمک به عملیات مخفی سپاه پاسداران از جمله آدم‌ریایی و توطئه‌های ترور با هدف قرار دادن مخالفان جمهوری اسلامی در ترکیه تحریم کرد.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا، در بیانیه‌ای بر عزم ایالات‌متحده برای مقابله با توطئه‌های رژیم ایران برای ترور و تهدید بسیاری از افرادی که دشمن خود می‌داند، تاکید کرد.

شهرام پورصفی که در حال حاضر در فهرست افراد مورد تعقیب اف‌بی‌آی قرار دارد، سال گذشته از سوی دادستان‌های آمریکا به توطئه برای اجیر کردن افراد برای ترور جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا، در ازای ۳۰۰ هزار دلار متهم شده بود.

به گفته دادستان‌های آمریکا، پورصفی از تصمیم خود برای پرداخت یک میلیون دلار برای اجرای یک توطئه دیگر نیز صحبت کرده است. سال گذشته آکسیوس گزارش داده بود که هدف توطئه دوم پورصفی، کشتن مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت ترامپ، بوده است.

با توجه به نقش کلیدی مایک پمپئو و برایان هوک، نماینده ویژه دولت ترامپ در امور ایران، در ارتباط با کشتن قاسم سلیمانی و توطئه جمهوری اسلامی برای انتقام از این دو مقام پیشین ایالات متحده، وزارت خارجه آمریکا تا کنون برای محافظت ۲۴ ساعته از پمپئو و هوک دو میلیون دلار هزینه کرده و در ماه مه نیز این طرح محافظت را تمدید کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
صفحه یک
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.