تلاش نهادهای امنیتی برای سرکوب دانشجویان دانشگاه بهشتی و بازداشت یک دانشجو

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۲

کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور از احضار و سرکوب دانشجویان دانشگاه بهشتی پس از تجمع ۳۰ اردیبهشت خبر داد و گفت دانشجویی به نام محمدنوید بادامی از هفته گذشته بازداشت شده است.

این تشکل صنفی روز جمعه، ۱۲ خرداد نوشت: «پس از تجمع ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ دانشگاه بهشتی در اعتراض به احکام وحشیانه اعدام و سرکوب فراگیر این هفته شاهد ورود نهادهای امنیتی به فرایند سرکوب بوده‌ایم.»

به نوشته شوراهای صنفی دانشجویان، تعدادی از دانشجویان بهشتی از اواخر هفته گذشته به صورت تلفنی به دفتر پیگیری احضار شده‌اند، اما دانشجویان پس از اینکه گفته‌اند احضار تلفنی «غیرقانونی» است، از سوی نهادهای امنیتی تهدید شده‌اند.

بر اساس این گزارش، همچنین دانشجویی به نام محمدنوید بادامی هفته گذشته از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

تاکنون اما اطلاعی از «مکان نگهداری یا نهاد بازداشت‌کننده» این دانشجوی کارشناسی ارشد زبان‌شناسی دانشگاه بهشتی به دست نیامده است.

تلاش نهادهای امنیتی برای سرکوب دانشجویان دانشگاه بهشتی پس از آن صورت گرفت که این دانشجویان روز ۳۰ اردیبهشت، همچون دانشگاه‌های تربیت مدرس، تهران و زنجان با پوشیدن لباس سیاه به نشانه عزا، دست به تحصن زدند.

این دانشجویان در اعتراض به اجرای حکم اعدام سعید یعقوبی، صالح میرهاشمی و مجید کاظمی، سه متهم پرونده «خانه اصفهان» در محوطه دانشگاه‌های خود تجمع کرده بودند.

تجمع دانشجویان دانشگاه بهشتی در فضایی امنیتی شکل گرفت و به نوشته شوراهای صنفی دانشجویان کشور، کمی قبل‌تر «پلیس فتا طی تماسی، اقدام به تهدید دستگیری یکی از دانشجویان» کرده بود.

بنا بر اعلام این تشکل، تجمع از همان ابتدای شکل‌گیری با «برخورد فیزیکی حراست» و ضرب و شتم دانشجویان به دست این نیروها، به خشونت کشیده شد اما با وجود تلاش حراست برای سرکوب معترضان، تجمع دانشجویان معترض با سر دادن شعارهایی از جمله «مرگ بر دیکتاتور»، «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت» و «قسم به خون یاران ایستاده‌ایم تا پایان» ادامه پیدا کرد.

علاوه بر دانشگاه بهشتی، فشار و تهدید علیه دانشجویان معترض دیگر دانشگاه‌های کشور هم ادامه دارد و در چند هفته گذشته، گزارش‌هایی درباره تعلیق، ممنوع‌الورودی و احضار دانشجویان منتشر شده است.

اقدام حراست دانشگاه هنر در ممنوع‌الورود کردن ۴۰‌ نفر از دانشحویان دختر به این دانشگاه، احضار محمدمهدی وثوقیان، دانشجوی عضو شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به کمیته انضباطی به دلیل «داشتن موی بلند و انداختن گوشواره در خوابگاه»، صدور احکام تبعید و محرومیت از تحصیل برای هشت دانشجوی علوم پزشکی تبریز و... بخشی از اقدامات سرکوبگرانه‌ای است که علیه دانشجویان در هفته‌های گذشته انجام گرفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها