ادامه تنش‌ها میان جمهوری اسلامی و جمهوری آذربایجان؛ رایزنی ایران در باکو بسته شد

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۲

در ادامه تنش‌های دیپلماتیک میان جمهوری اسلامی و جمهوری آذربایجان، رسانه‌ها در ایران خبر دادند که دفتر رایزنی این کشور در باکو تعطیل شده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا شامگاه پنجشنبه ۱۱ خرداد به نقل از یک منبع آگاه که نامش را فاش نکرد، مدعی شد بستن دفتر رایزنی فرهنگی ایران در باکو به دلیل تلاش دولت آذربایجان در این زمینه بوده است.

او گفت که بسته شدن این دفتر پس از اخراج نماینده آن سازمان، «بهانه‌جویی‌های دولت آذربایجان به دلیل اختلافات اخیر میان دو کشور» است.

این منبع آگاه همچنین گزارش‌های رسانه‌های جمهوری آذربایجان درباره نقش این دفتر در مداخلات جمهوری اسلامی در این کشور را «کذب محض» دانست.

جمهوری اسلامی متهم است که از طریق حمایت از گروه‌های شیعی مخالف حکومت باکو، در تلاش برای تشکیل گروه‌های شبه‌نظامی شبیه حزب‌الله لبنان در جمهوری آذربایجان است.

بسته شدن این دفتر تقریبا همزمان با سفر رییس‌جمهور اسرائیل به جمهوری آذربایجان صورت گرفته است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در توییتی در واکنش غیرمستقیم به این سفر نوشت که «هیچ یک از تحرکات منطقه‌ای» اسرائیل «از دیدگان نافذ جمهوری اسلامی ایران پنهان نمی‌ماند».

روابط جمهوری اسلامی و جمهوری آذربایجان به ویژه پس از حمله مسلحانه به سفارت آذربایجان در تهران وخیم شده است.

در یکی از اسناد منتشر شده توسط گروه «قیام تا سرنگونی»، نامه وزارت اطلاعات درباره روابط جمهوری اسلامی و جمهوری آذربایجان منتشر شده که در آن اعلام شده که نیروی انتظامی پس از حمله اخیر، با ۲۰ دقیقه تاخیر در محل سفارت جمهوری آذربایجان حضور یافته است.

همچنین طبق این اسناد، وزارت اطلاعات پیشنهاد کرده که حساسیت روسیه به حضور ناتو در جمهوری آذربایجان برانگیخته شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

همسفر - فصل دوم
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها