اولیویه واندکاستیل، امدادگر بلژیکی: در ایران ۱۳ ماه در انفرادی بودم

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۱

اولیویه واندکاستیل، امدادگر بلژیکی که هفته گذشته با اسدالله اسدی مبادله شد، در اولین پیام رسمی خود از تمامی حامیانش در بلژیک و نقاط دیگر جهان که در طول ۴۵۵ روز بازداشتش از او حمایت کردند، تشکر کرد و گفت ۱۳ ماه از ۱۵ ماه حبس خود در ایران را در انفرادی بوده است.

این شهروند ۴۲ ساله فرانسوی‌زبان روز پنج‌شنبه ۱۱ خرداد در پیام خود نوشت که ۱۳ ماه متوالی «در انزوای کامل» بوده است: «به اطلاعات خارجی دسترسی مستقیم نداشتم و فرسنگ‌ها از آگاهی به گستردگی حمایت‌ها دور بودم.»

او ادامه داد: «طومارها، انجمن‌ها، تظاهرات، بنرها، نقاشی‌ها، کارت‌ها، نامه‌ها و .... میزان حمایت شما مرا عمیقا تحت تاثیر قرار می‌دهد.»

واندکاستیل همچنین از یافتن «بلژیک دموکراتیک لطیف» خود ابراز خوشحالی کرد.

این اولین اظهارنظر عمومی این زندانی سیاسی پیشین در ایران از زمان بازگشتش به بلژیک در روزهای اخیر است. آزادی او با میانجی‌گری عمان صورت گرفت.

بلژیک برای بازگرداندن واندکاستیل، اسدالله اسدی، دیپلمات محکوم به تروریسم ایرانی را آزاد کرد و به جمهوری اسلامی تحویل داد.

اسدی که در زمان ماموریت خود در وین مستقر بود، در آلمان دستگیر شد و سپس در بلژیک به جرم تروریسم از طریق برنامه‌ریزی برای اقدام به بمب‌گذاری در مراسم سالانه سازمان مجاهدین خلق در پاریس به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

امدادگر بلژیکی در نامه تشکر خود گفت که «کم‌کم تماس با زندگی و با عزیزانش» را از سر می‌گیرد.

او افزود: «شکاف بسیار زیاد است. من به وسیله یک تیم پزشکی حرفه‌ای بررسی می‌شوم که از آن‌ها بسیار تشکر می‌کنم.»

اولیویه واندکاستیل هنگام ملاقات با خانواده‌اش در یک پایگاه نظامی نزدیک بروکسل، لاغر به نظر می‌رسید.

پیشتر نزدیکان او و مقامات بلژیکی از جمله نخست‌وزیر، بازداشت خودسرانه این شهروند بلژیکی به وسیله مقامات ایرانی را که همراه با «شکنجه، سلول انفرادی و عدم دسترسی به مراقبت‌های پزشکی» بود، محکوم کرده بودند.

جمهوری اسلامی با بازداشت خودسرانه شهروندان دوتابعیتی و خارجی، به کشورهای غربی به منظور برآوردن خواسته‌های خود فشار وارد می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تیتر اول
خبرها
چشم‌انداز
خبر

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.