عملیاتی شدن اینترنت طبقاتی؛ وزیر علوم از ارائه «اینترنت باز» به استادان دانشگاه‌ها خبر داد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۱

محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری جمهوری اسلامی، از عملیاتی شدن طرح ارائه اینترنت طبقاتی به استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها خبر داد و گفت فرایندهای این طرح به‌ زودی ابلاغ می‌شود.

این طرح طبقاتی که با نام «اینترنت باز» معرفی شده، قرار است با هدف استفاده از پلتفرم‌ها و سایت‌هایی «با محتوای علمی، آموزشی، پژوهشی و فن‌آوری» در دسترس استادان دانشگاه‌ها قرار بگیرد.

دی ماه سال گذشته مرتضی فرخی، معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم با ارسال نامه‌ای به روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، از آن‌ها خواست تا فهرست اعضای هیات علمی خود را برای دسترسی به اینترنت طبقاتی به آن وزارت‌خانه ارسال کنند.

در این نامه، به مصوبه جلسه صد و بیست و نهم کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه به عنوان مجوز این موضوع اشاره شده بود.

پیش از این عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات جمهوری اسلامی نیز در توصیف اینترنت بدون فیلتر گفته بود این دسترسی مانند اینترنت خبرنگاری است که وزارت ارتباطات به برخی از فعالان مطبوعاتی داده است.

امکان دسترسی به سایت‌های تحریم شده و نیز سایت‌هایی که کاربرد «چندگانه» دارند اما از سوی سیستم فیلترینگ مسدود شده‌اند از جمله توجیهات ارائه این نوع اینترنت به اعضای هیات علمی دانشگاه‌هاست.

با وجود امکان دسترسی برخی «شهروندان ویژه» جمهوری اسلامی به اینترنت بدون فیلتر، وزیر ارتباطات بارها تاکید کرده است چیزی تحت عنوان «اینترنت طبقاتی» در کشور وجود ندارد.

ایده طبقاتی کردن دسترسی به اینترنت اولین بار در زمان دولت حسن روحانی مطرح شد.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات دولت دوازدهم در میانه دوره وزارتش بارها ایده سطح‌بندی اینترنت را در مراجع رسمی و رسانه‌ها مطرح کرد.

فاز اول اجرای این طرح نیز در همان دوره، با ارائه دسترسی طبقاتی به اینترنت بدون فیلتر به برخی خبرنگاران منتخب نظام عملیاتی شد.

به دنبال خیزش مردمی سال گذشته در کشور، در کنار اعمال محدودیت‌های کم‌سابقه در دسترسی به اینترنت برای شهروندان عادی، گسترش دسته‌بندی اینترنت طبقاتی در دستور کار دولت ابراهیم رئیسی قرار گرفت.

در حال حاضر هم علاوه بر استادان دانشگاه‌ها و خبرنگاران، نمایندگان مجلس، برخی کارکنان دولت و تعدادی از اعضای اصناف مانند صنف فن‌آوران رایانه تهران امکان دسترسی به اینترنت بدون فیلتر دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها