پارلمان اوکراین لایحه تحریم‌‌‌های ۵۰ ساله کی‌یف علیه جمهوری اسلامی را تصویب کرد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۸

پارلمان اوکراین لایحه ارسالی دولت ولودیمیر زلنسکی برای تحریم‌های ۵۰ ساله جمهوری اسلامی به دلیل کمک نظامی ایران به روسیه در جنگ علیه اوکراین را تصویب کرد.

این لایحه که از سوی شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین پیشنهاد شده بود روز دوشنبه هشتم خرداد با رای موافق ۳۲۸ قانونگذار اوکراینی به تصویب رسید.

در بیانیه پارلمان اوکراین در این زمینه آمده است: «این لایحه تحریم‌های اوکراین را با اقدامات کل جهان متمدن در مسیر انزوای کامل ایران هماهنگ می‌کند.»

پیشتر و در حالی که حملات پهپادی روسیه علیه کی‌یف ادامه دارد، آندری یرماک، رییس دفتر ریاست جمهوری اوکراین اعلام کرده بود ولودیمیر زلنسکی رییس‌جمهور این کشور لایحه‌ای را ارائه کرده که بر اساس آن، اوکراین برای ۵۰ سال تحریم‌هایی را علیه جمهوری اسلامی اعمال می‌کند.

اجرای این لایحه به ویژه حمل و نقل کالاهای ایرانی از طریق اوکراین و استفاده از حریم هوایی این کشور از سوی ایران را متوقف خواهد کرد.

تجارت اوکراین با ایران نیز به طور کامل متوقف خواهد شد و شهروندان اوکراینی حق سرمایه‌گذاری در ایران نخواهند داشت. همچنین بانک مرکزی اوکراین از همکاری با ایران منع شده است.

همچنین این تحریم‌ها، ممنوعیت‌هایی را در زمینه تجارت و مبادلات مالی و ممنوعیت‌های فناوری علیه شهروندان ایرانی اعمال خواهد کرد.

شامگاه شنبه نیز زلنسکی اعلام کرده بود که تحریم‌هایی را علیه ۲۲۰ شرکت و ۵۱ فرد که عمدتا اتباع روسیه هستند، وضع کرده است.

او افزود: «ما به اقدامات تحریمی خود ادامه خواهیم داد و بسته‌های تحریمی جدید، در دامنه وسیع‌تر، در حال برنامه‌ریزی است.»

اوکراین و متحدان غربی‌اش بارها اعلام کرده‌اند که جمهوری اسلامی با صدور تسلیحات به ویژه پهپادهای شاهد به روسیه، در جنگ اوکراین مداخله می‌کند.

اعلام وضع تحریم‌های بی‌سابقه علیه جمهوری اسلامی کمی پس از اعلام حمله بی‌سابقه پهپادی علیه کی‌یف صورت گرفته است.

مقام‌های محلی اوکراین روز یکشنبه هفتم خرداد اعلام کردند که ارتش روسیه برای انجام این حمله‌ها از پهپادهای شاهد ساخت ایران استفاده کرده اما این پهپادها تا حد زیادی توسط سامانه‌های پدافند هوایی اوکراین دفع شد.

به گفته نیروی هوایی اوکراین، ۵۲ پهپاد از ۵۴ پهپاد پرتاب شده علیه اوکراین منهدم شد و در این میان «بیش از ۴۰» پهپاد به سوی پایتخت شلیک شده بود.

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین در واکنش به این حملات، نیروهای دفاع ضدهوایی را «قهرمانان» اوکراین توصیف کرد.

همچنین اوکراین روز دوشنبه اعلام کرد که ۲۹ پهپاد از ۳۵ پهپاد مورد استفاده روسیه در حمله به شهرهای این کشور در شامگاه یکشنبه را سرنگون کرده است.

پیشتر کشورهای غربی در بسته‌های جداگانه، بارها جمهوری اسلامی را به دلیل ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین تحریم کرده‌اند.

تحریم پنجاه ساله اوکراین علیه ایران در حالی است که اوکراین یکی از صادرکنندگان بزرگ غلات و ایران یکی از واردکنندگان عمده غلات در جهان است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها