انتشار نامه مدیرعامل ایران‌خودرو درباره احتمال عدم تحویل به موقع ۲۰۰ هزار خودرو به مردم

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۸

علیمردان عظیمی مدیرعامل شرکت ایران‌خودرو در نامه‌هایی به سرپرست وزارت صمت، از نبود ارز و توقف برخی خطوط تولید این شرکت خبر داده و نسبت به بروز بحران اجتماعی به دلیل تحویل نشدن به موقع خودروها به مردم هشدار داده است.

نریمان غریب، پژوهشگر اینترنت، روز یکشنبه هفتم خرداد در حساب توییتر خود، دو نامه از مدیرعامل ایران‌خودرو به سرپرست وزارت صمت منتشر کرد.

در یکی از این نامه‌ها، عظیمی اعلام کرده که با ادامه روند کنونی، تا پایان امسال ۲۰۰ هزار خودروی ثبت نامی قابل تحویل به مشتریان نخواهد بود.

در نامه دوم هم مدیرعامل ایران خودرو با توجه به افزایش هزینه‌ها، از زیان‌ده شدن تولید در این شرکت خبر داده و خواستار افزایش ۱۰ هزار میلیارد تومانی سقف تسهیلات ریالی این شرکت شده است.

در این نامه آمده در صورت افزایش نیافتن سقف تسهیلات ریالی، این شرکت قادر به انجام تعهدات خود در برابر مشتریان نخواهد بود.

این دو نامه در شرایطی منتشر می‌شود که به گزارش خبرگزاری تسنیم و بر اساس آمار تجمیعی تولید شرکت ایران‌خودرو، تولید پژو ۲۰۶، پژو پارس، پژو ۲۰۷ دنده‌ای پانوراما، سمند ال‌ایکس، دنا، رانا گیربکس ۶ دنده و پژو ۴۰۵ دوگانه‌سوز متوقف شده است.

همچنین وبسایت تجارت‌نیوز نیز نوشت که تولید خودروهایی مانند پراید و تیبا در شرکت سایپا نیز متوقف شده و قرار است با شروع تولید اطلس و سهند، خودروهای ساینا و کوییک نیز از خط تولید خارج شوند.

این رسانه اقتصادی با این حال اضافه کرد: «اما مشکل اصلی اینجاست که خودروسازها بعضا به‌جای از رده خارج کردن کامل خودرو، اقدام به انجام تغییرات جزئی روی آن‌ها و بازگشت دوباره به خط تولید می‌کنند. در مواردی نیز مشاهده می‌شود که ظاهرا یک خودروی جدید را جایگزین قبلی می‌کنند؛ درحالی که خودروی جدید دارای مشخصات فنی دقیقا مشابه با قبلی بوده و صرفا سپر و چراغ‌ها تغییر کرده‌اند.»

پیشتر تیمور حسینی، جانشین پلیس راهنمایی و رانندگی در ایران اعلام کرد: «در ۱۰ سال گذشته حتی به‌اندازه یک درصد هم شاهد افزایش کیفیت خودروهای تولید داخل در راستای ایمنی و ارتقای ایمنی نبوده‌ایم.»

او افزود که تولید پراید و پژو ۴۰۵ به شیوه‌‌های دیگر ادامه دارد.

فروردین سال گذشته نیز در حالی که کش و قوس‌ها در ایران بر سر طرح واردات خودرو خارجی همچنان ادامه داشت، تیمور حسینی، با انتقاد شدید از کیفیت پایین خودروهای داخلی، خواستار واردات خودروهای کم‌مصرف خارجی به ایران شد.

او با اشاره به پرمصرف بودن خودروهای داخلی گفت: «امروز در دنیا دیگر ماشینی که صدی ۱۵ بسوزاند نداریم.»

او افزود: «اگر همین خودروهایی که الان در حال تردد هستند را کنار بگذاریم و ماشین خوب و کم‌مصرف خارجی با مصرف صدی سه و چهار بیاوریم، با اختلاف پول بنزینی که صرفه‌جویی می‌شود، می‌توان به کارکنان دو شرکت خودروساز بزرگ گفت بروید در خانه بنشینید و ما پول شما را از همین رقم صرفه‌جویی شده می‌دهیم.»

صنعت خودروسازی ایران به دلیل وابستگی شدید به دولت، یکی از فاسدترین صنایع ایران است و به تازگی نیز واگذاری غیرقانونی خودرو به نمایندگان مجلس موجی از اعتراض‌ها را برانگیخت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

در کارگه هنرمندی - فصل دوم
جهان‌نما
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها