نگرانی مقام‌های اسرائیلی از افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم ایران: «آماده حمله نظامی هستیم»

شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۶

نشریه اسرائیل هیوم‌، از نگرانی مقام‌های این کشور درباره دست‌یابی جمهوری اسلامی به اورانیوم غنی‌شده ۸۴ درصدی خبر داد. بر اساس این گزارش، مقامات ارشد امنیتی اسرائیل اعلام کرده‌اند در صورت لزوم، آماده حمله نظامی به ایران هستند.

اسرائیل هیوم گزارشی از گمانه‌زنی‌ها و تخمین مقامات اسرائیلی منتشر کرده است که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی ایران به‌زودی سطح ‌غنی‌سازی اورانیوم خود را به ۸۴ درصد افزایش خواهد داد.

در پی این نگرانی، مقامات ارشد امنیتی اسرائیل به صراحت اعلام کردند اسرائیل آماده است در صورتی که شرایط ایجاب کند «قدرت نظامی» خود را علیه ایران به کار بگیرد.

برآورد مقام‌های اسرائیلی به این «احتمال» اشاره دارد که ایران سطح غنی‌سازی اورانیوم را به‌ عنوان بخشی از «برنامه هسته‌ای» افزایش خواهد داد و به گفته اسرائیل هیوم، هشدارهای روزهای اخیر مقامات سیاسی و نظامی اسرائیل هم به همین دلیل بوده است.

روز ۳۰ بهمن سال گذشته نشریه بلومبرگ گزارش داد بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اورانیوم غنی‌شده با غلظت ۸۴ درصد را در تاسیسات اتمی ایران یافته‌اند که غلظت آن کمی کمتر از میزان مورد نیاز برای یک سلاح اتمی است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به این گزارش بلومبرگ در توییترش نوشت که از گزارش‌های اخیر رسانه‌ای در رابطه با غنی‌سازی اورانیوم در ایران آگاه و در حال گفت‌وگو با ایران در مورد نتایج فعالیت‌های راستی‌آزمایی اخیر است و در صورت نیاز آن را به اطلاع شورای حکام آژانس خواهد رساند.

در تهران نیز بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، در واکنش به گزارش بلومبرگ مدعی شد «وجود ذره یا ذرات بالاتر از ۶۰ درصد در فرآیند غنی‌سازی به معنی تولید اورانیوم با غنای بالای ۶۰ درصد نیست» و وجود این ذرات «در محل شیر برداشت محصول متداول است».

دو هفته بعد و در اواسط اسفند دیوید آلبرایت، فیزیکدان آمریکایی و بازرس پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد توضیحات مقام‌های جمهوری اسلامی درباره اتفاقی بودن تولید ذرات اورانیوم با غنای ۸۴ درصد «انحرافی» است و آن‌ها احتمالا آزمایش‌هایی را برای تولید اورانیوم با غنای ۹۰ درصد انجام داده‌اند.

به گفته آلبرایت، طرح‌های ساخت کلاهک‌های هسته‌ای که ایران قبل از سال ۲۰۰۳ تهیه کرده بود و اسرائیل در سال ۲۰۱۸ در یک عملیات سرویس مخفی به دست آورد، برای اورانیوم با سطح غنی‌سازی ۹۰ درصد طراحی شده بود.

مقامات اسرائیلی همچنان نگرانی‌هایی درباره «عمدی بودن» افزایش غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۸۴ درصد دارند و نخست‌وزیر، وزیر دفاع، رییس ستاد ارتش، رییس دفاع و رییس شورای امنیت ملی به صراحت اعلام کرده‌اند اسرائیل آمادگی دارد در صورتی که «شرایط اقتضا کند» قدرت نظامی خود را علیه ایران به کار بگیرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
صفحه یک
زنده‌باد زندگی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.