قوه قضاییه جمهوری اسلامی صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی را اعدام کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۲۹

صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی، سه نفر از متهمان پرونده موسوم به «خانه اصفهان»، بامداد جمعه ۲۹ اردیبهشت اعدام شدند. بر اساس گزارش‌ها، محسن کاظمی، برادر مجید کاظمی نیز ساعتی پس از انتشار خبر اعدام این سه نفر بازداشت شد.

محمد هاشمی، پسرخاله مجید کاظمی، در توییتی خبر داد «بعد از کشتن مجید، برادرش محسن کاظمی را هم دستگیر کردند».

قوه قضاییه جمهوری اسلامی در حالی از اجرای حکم اعدام این سه نفر خبر داد که آن‌ها ساعاتی پیش از اجرای حکم خود در تماسی از داخل زندان به خانواده‌هایشان گفته بودند هنوز زنده‌ا‌ند.

در روزهای گذشته شمار زیادی از شهروندان، چهره‌های فرهنگی، سیاسی و نهادهای حقوق بشری در داخل و خارج از ایران خواهان توقف اجرای حکم آنان شده بودند.

پیش‌ از این، مجيد كاظمى، سعيد يعقوبى و صالح ميرهاشمى در نامه‌ای از داخل زندان خطاب به مردم ایران نوشته بودند: «ما به یاری و حمایت شما نیاز داریم. نگذارید ما را بکشند.»

جمهوری اسلامی مدعی است این سه تن در جریان حمله روز ۲۵ آبان سال گذشته در منطقه خانه ‌اصفهان، سه «مدافع امنیت» را کشته‌اند اما بارها اعلام شد که هیچ سند و مدرکی جز «اعترافات اجباری» آنان وجود ندارد.

در روزهای گذشته تصویری نیز از پدر صالح میرهاشمی با کاغذی در دست منتشر شد که روی آن نوشته بود: «پسرم بی‌گناهه. اسلحه نداشته.»

پیش از این حساب کاربری ۱۵۰۰ تصویر درباره پرونده خانه اصفهان خبر داده بود بر اساس دادنامه دیوان عالی کشور، هیچ‌کدام از این سه متهم پرونده به قتل محکوم نشده‌اند اما دلیل محارب شناخته شدن آن‌ها مرگ سه نیروی امنیتی است که به دست اشخاص دیگری کشته شده‌اند.

با وجود این دادنامه به صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی گفته بودند باید از خانواده کشته‌شدگان رضایت بگیرند تا اعدام نشوند.

جمهوری اسلامی مدعی است این سه نفر در ارتباط با کشته شدن دو بسیجی به نام محسن حمیدی و محمد كریمی و یک سرهنگ یگان ویژه به نام اسماعیل چراغی در میدان نگهبانی محله خانه اصفهان، «در مسیر فرار به سمت شهرهای شمالی کشور» بازداشت شده‌اند.

پرونده خانه اصفهان شش متهم داشت که سه نفر از آن‌ها یعنی میرهاشمی، کاظمی و یعقوبی در دادگاه بدوی سال گذشته به اتهام «محاربه» از طریق کشیدن کلت و کلاشنیکف به اعدام محکوم شدند و در هفته‌های گذشته فرجام‌خواهی‌شان رد و حکم اعدامشان تایید شد.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی همچنین ویدیوهایی از «اعتراف اجباری» این سه نفر منتشر کرد اما حتی در این اعترافات نیز آن‌ها قتل این سه نیروی حکومتی را نپذیرفتند.

پیش از این اما فایلی صوتی از مجید کاظمی، یکی از افراد متهم در این پرونده منتشر شد که در آن از ضرب و جرح خود از سوی بازجویان، شوک الکتریکی، اعدام‌های ساختگی، تهدید به تجاوز و آزار و اذیت خانواده‌اش صحبت کرده و می‌گوید مجبور به اعتراف دروغین شده است.

جمعی از حقوقدانان و وکیلان دادگستری هم در نامه‌ای گفته بودند این سه زندانی سیاسی در مراحل نخست دادرسی، حق دسترسی به «وکیل مستقل ‌‌و منتخب» را نداشته‌اند و گزارش‌هایی از «شکنجه‌ شدن آن‌ها و نگهداری طولانی‌مدت در سلول انفرادی» منتشر شده است.

هفته گذشته و در پی انتشار خبر اعدام قریب‌الوقوع آن‌ها، دو بار در شب‌های ۲۵ و ۲۷ اردیبهشت، شمار زیادی از مردم با وجود جو سنگین امنیتی مقابل زندان دستگرد اصفهان حاضر شدند.

از سوی دیگر خانواده‌های دادخواه همراه با کاربران شبکه‌های اجتماعی در یک هفته گذشته توفان‌های توییتری را با دو هشتگ «زمین گرده» و «همه با هم هستیم» در حمایت از این محکومان به اعدام به راه انداختند و خواستار توقف اجرای حکم آنان شدند.

ساعاتی پیش از انتشار خبر اعدام آن‌ها هم ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و دفتر حقوق بشر و آزادی‌های کانادا در پیام‌ها و سخنرانی‌های جداگانه خواهان توقف اجرای احکام اعدام میرهاشمی، کاظمی و یعقوبی شدند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز حکم اعدام این متهمان پرونده «خانه اصفهان» را «اقدام آشکارا انتقام‌جویانه علیه نسل شجاع معترض» خوانده و خواستار واکنش جسورانه جامعه جهانی برای جلوگیری از اعدام آنان شده بود.

با وجود شکل گرفتن موجی از مخالفت‌ها در داخل و خارج از کشور حکم اعدام این سه جوان بامداد روز جمعه اجرا شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
چشم‌انداز
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.