فتوای قتل وحید بهشتی؛ درخواست‌ها برای تروریستی اعلام شدن سپاه در بریتانیا افزایش یافت

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۸

یک روز پس از آن که وحید بهشتی، روزنامه‌نگار و فعال مدنی، از صدور فتوای قتل علیه خود خبر داد، یک نماینده پارلمان بریتانیا در حمایت از او خواستار تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی دولت لندن شد.

باب بلکمن، نماینده پارلمان بریتانیا، روز پنج‌شنبه ۲۸ اردیبهشت در توییتی با اشاره به صدور فتوای قتل وحید بهشتی به وسیله جمهوری اسلامی، نوشت که اکنون وقت آن است دولت بریتانیا یک بار برای همیشه «تروریست‌های شرور سپاه پاسداران» را تحریم و اموال آن را برای تخصیص به مردم ایران، توقیف کند.

هم‌زمان بهشتی نیز در توییتی با اشاره به صدور فتوای قتل خود و تهدیدهای مداوم مخالفان جمهوری اسلامی، تاکید کرد اقدامات سپاه پاسداران در بریتانیا «یک موضوع امنیت ملی این کشور است».

او افزود: «زمان آن فرا رسیده است که تا دیر نشده، سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی کنیم».

این فعال حقوق بشر همچنین ضمن قدردانی از باب بلکمن و نیز بنی موردانت، دیگر نماینده پارلمان بریتانیا و با خطاب قرار دادن نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه بریتانیا، نوشت: «دست سپاه پاسداران در از سرگیری اعدام‌ مردم بی‌گناه ایران، بی‌ثباتی خاورمیانه و تهدید برای صلح و امنیت جهانی دیده می‌شود.»

روز چهارشنبه، وحید بهشتی در پیامی از بیمارستان اعلام کرد باخبر شده یک آخوند نزدیک به سپاه در ایران فتوای قتل او را صادر کرده است.

این کنشگر گفت: «یک فتوا که هیچ، ۱۰ فتوای قتل هم که صادر کنید یک میلی‌متر هم از راهی که در آن پا گذاشته‌ایم، عقب نمی‌نشینیم بلکه عزممان جزم‌تر از همیشه است.»

باب بلکمن، نماینده پارلمان بریتانیا، ضمن آرزوی بهبودی برای وحید بهشتی، از دولت بریتانیا خواسته بود سپاه پاسداران را به‌طور کامل در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد.

این فعال حقوق بشر پیشتر و در جریان اعتصاب غذای خود در برابر وزارت امور خارجه بریتانیا، خواستار تروریستی شناخته شدن سپاه پاسداران از سوی دولت بریتانیا شده بود.

او با اشاره به حملات شیمیایی علیه دانش‌آموزان نیز گفته بود: «سپاه حد و مرزی نمی‌شناسد. حتی دختران دانش‌آموز هم امنیت ندارند. از دولت بریتانیا می‌خواهم سپاه را در فهرست تروریسم قرار دهد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها