دولت آمریکا در روز مبارزه با همجنس‌گراهراسی، با افراد کوییر سراسر جهان اعلام همبستگی کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۸

جو بایدن و وزارت خارجه آمریکا در پیام‌های جداگانه به مناسبت روز جهانی مبارزه با همجنس‌گراهراسی، دوجنس‌گراهراسی و ترنس‌هراسی، با همه افراد جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو در سراسر جهان اعلام همبستگی کردند.

بایدن گفت: «همه انسان‌ها فارغ از آنکه چه کسی را دوست دارند یا چطور خود را هویت‌یابی می‌کنند، شایسته کرامت هستند.»

وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی مبارزه با همجنس‌گراهراسی، دوجنس‌گراهراسی و ترنس‌هراسی بر حمایت از حقوق افراد کوییر در سراسر جهان تاکید کرد.

پس از تصمیم سازمان بهداشت جهانی برای خارج کردن همجنسگرایی از فهرست بیماری‌ها در سال ۱۹۹۰، هر سال روز ۱۷ ماه مه به عنوان روز جهانی مبارزه با همجنس‌گراهراسی، دوجنس‌گراهراسی و ترنس‌هراسی شناخته می‌شود.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه امسال خود به مناسبت این روز، با منسوخ و غیرعلمی خواندن شیوه «تبدیل‌درمانی» برای تغییر دادن گرایش جنسی و هویت جنسیتی افراد کوییر، تاکید کرد ایالات‌متحده به تلاش خود برای پایان دادن به این روش در سراسر جهان ادامه خواهد داد.

این بیانیه با هشدار نسبت به آسیب‌های جسمی و روانی این روش به افراد کوییر، خاطرنشان کرد برخی موارد تبدیل‌درمانی می‌تواند به منزله شکنجه باشد.

وزارت خارجه آمریکا بر لزوم دسترسی افراد به خدمات درمانی مبتنی بر شواهد علمی و به دور از تبعیض فارغ از گرایش جنسی، هویت جنسیتی و ویژگی‌های جنسی آنها تاکید کرد.

این بیانیه با تاکید بر مخالفت آمریکا با هرگونه مجرم‌انگاری افراد به دلیل کوییر بودن، خاطرنشان کرد این گونه رویکردها به بیمارانگاری افراد ال‌جی‌بی‌تی‌کیو و گسترش روش‌هایی همچون تبدیل درمانی علیه آنها منجر می‌شود.

وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد اجازه نمی‌دهد در کمک‌های مالی ایالات‌متحده به کشورهای دیگر، پول مالیات‌دهندگان آمریکایی برای تبدیل‌درمانی در این کشورها صرف شود.

همزمان با روز جهانی مبارزه با همجنس‌گراهراسی، دوجنس‌گراهراسی و ترنس‌هراسی، شش‌رنگ گزارشی با عنوان «شکنجه در لباس درمان؛ آزار گسترده جامعه ال‌جی‌بی‌تی+ از طریق درمان‌های اصلاحی در ایران» منتشر کرد که نشان می‌دهد حدود نیمی از گروه‌های جنسی و جنسیتی شرکت‌‌کننده در پژوهش، به «اجبار» تحت درمان‌های روان‌پزشکی به منظور تغییر گرایش یا هویت خود قرار گرفته‌اند.

به گفته شبکه لزبین‌ها و ترنسجندرهای ایرانی، نظام بهداشت روان در ایران در شرایطی «گرایش به همجنس و هویت‌های جنسی متفاوت را بیماری‌انگاری می‌کند» که در قوانین جمهوری اسلامی نیز هر نوع رابطه جنسی با همجنس، جرم و مستوجب مجازات‌هایی از شلاق تا اعدام است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبر
دنیای چین - فصل دوم

شنیداری

پادکست‌ها