نگرانی اسرائیل از تلاش‌های مخرب جمهوری اسلامی در آستانه «راهپیمایی پرچم» در اورشلیم

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۸

در آستانه روز اورشلیم در اسرائیل و راهپیمایی سالانه به نام «راهپیمایی پرچم» در این شهر، مقام‌های پلیس اسرائیل، جمهوری اسلامی را متهم کردند در تلاش است تا با از سرگیری درگیری‌ها میان اسرائیل و فلسطینیان، در برگزاری این راهپیمایی اخلال ایجاد کند.

به گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال در اسرائیل، رییس پلیس اسرائیل اعلام کرد ایران و حزب‌الله لبنان تلاش می‌کنند تا این روز را به روز نزاع و درگیری بین اسرائیل و فلسطینیان تبدیل کنند.

بر اساس این گزارش، پلیس اسرائیل در مناطق مختلفی در اورشلیم به حالت آماده‌باش درآمده است.

همچنین ارتش اسرائیل نیز در پیامی به سازمان شبه‌نظامی حماس در غزه هشدار داد در صورت پرتاب موشک از غزه به سوی اسرائیل، این کشور واکنش شدیدی نشان خواهد داد.

در روز اورشلیم که هر ساله به مناسبت تسخیر شرق اورشلیم در سال ۱۹۶۷ به وسیله ارتش اسرائیل و یکپارچه شدن شهر برگزار می‌شود، راهپیمایی‌ای با نام «راهپیمایی پرچم» برگزار می‌شود که در آن هزاران تن از یهودیان با در دست داشتن پرچم‌های اسرائیل از دروازه باب العامود و محله‌های عرب‌نشین به سوی دیوار ندبه راهپیمایی می‌کنند.

انتظار می‌رود ده‌ها هزار ملی‌گرای اسرائیلی روز پنج‌شنبه ۲۸ اردیبهشت در این محله‌های قدیمی شهر راهپیمایی کنند و این رویداد سالانه را گرامی بدارند.

به نوشته رویترز، این رژه سالانه برای ملی‌گرایان یهودی به طور فزاینده‌ای به نمایش قدرت و برای فلسطینیان به یک فرصت آشکار برای تضعیف روابط خود با یهودیان تبدیل شده است.

پلیس اسرائیل اعلام کرده که حدود دو هزار و ۵۰۰ افسر از این راهپیمایی محافظت و تلاش خواهند کرد تا آن را مسالمت‌آمیز نگه دارند.

رویترز نوشت که پلیس اسرائیل خود را برای همه سناریوها از جمله خشونت و سر دادن شعارهای ضدعربی از سوی برخی راهپیمایان علیه فلسطینی‌ها و شلیک موشک از سمت غزه آماده کرده‌اند.

گروه اسلام‌گرای حماس که بر غزه حکومت می‌کند، در راهپیمایی دو سال پیش به مناسبت این روز، موشک‌هایی به سمت اسرائیل شلیک کرد که منجر به یک جنگ ۱۱ روزه شد.

در این جنگ، حداقل ۲۵۰ فلسطینی در غزه و ۱۳ نفر در اسرائیل کشته شدند.

سال گذشته نیز راهپیمایی «پرچم» در روز اورشلیم به دنبال تشدید درگیری‌ها در هفته‌های گذشته آن برگزار شد و نگرانی‌ها از بالا گرفتن تنش‌ها در آن افزایش یافت.

سال پیش برای برگزار شدن این راهپیمایی حدود سه هزار پلیس اسرائیلی در نقاط مختلف بیت‌المقدس مستقر شدند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر
نبرد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید