امیرحسین تروال ایمان، از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری که پس از گذشت حدود هشت ماه بازداشت، هفته گذشته با برگزاری دادگاه مشمول «عفو» و آزاد شده بود، بعد از چند روز به شکل مشکوکی درگذشت.

امیرحسین تروال ایمان، دوم آبان سال گذشته با یورش ماموران به خانه‌شان در منطقه علی‌آباد تهران، بازداشت و بنا بر گزارش‌ها تحت «شکنجه» قرار گرفت.

این جوان ۲۰ ساله پس از چند روز بازجویی خشونت‌آمیز، به زندان تهران بزرگ منتقل و به گفته کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان، روز ۲۹ آذر به اتهام «محاربه» محاکمه شد.

او پس از تحمل هشت ماه زندان، در نهایت هفدهم اردیبهشت امسال مشمول «عفو» شده و به خانه برگشت اما روز ۲۶ اردیبهشت و تنها چند روز پس از آزادی، به طرز مشکوکی جان خود را از دست داد.

بر اساس گزارش‌ها قرار است مراسم سوم و هفتم تروال روز جمعه ۲۹ اردیبهشت برگزار شود.

برخی منابع از جمله مریم کیان‌ارثی، وکیل او، گفته‌اند این جوان در اثر سکته قلبی و در خواب درگذشته است.

با جان باختن تروال، نام دیگری به شمار معترضان بازداشت‌شده‌ که در فاصله کوتاهی پس از آزادی به طرز مشکوکی جان خود را از دست دادند افزوده شد.

نهادهای حقوق بشری بارها از نقض شدید حقوق معترضان دستگیر‌ شده در ایران و آزار و اذیت آن‌ها در دوران بازداشت و حتی پس از آزادی خبر داده‌اند.

به گفته کارشناسان، الگوی حکومت در مواجهه با افرادی که بازداشت و زندانی می‌شوند، اعمال رفتارهای پرخشونت، ‌تحقیرآمیز و سرزنش‌باری است که می‌تواند فردیت و هویت افراد را به چالش کشیده و آن‌ها را هدف آشفتگی روانی قرار دهد.

همچنین گروه سنی نوجوان و جوان در چنین شرایطی بیشتر در معرض آسیب‌ هستند و بر اثر شکنجه و فشارهای روانی هنگام بازداشت و بازجویی، احتمال بیشتری دارد که ارتباط‌شان را با واقعیت قطع کنند و دچار آسیب‌های جبران‌ناپذیری شوند.

علاوه بر امیرحسین تروال ایمان، در هفته‌ها و ماه‌های گذشته شماری دیگر از بازداشت‌شدگان هم پس از آزادی از زندان به طرز مشکوکی جان باخته یا دست به خودکشی زده‌اند. از جمله «عرشیا امام‌قلی‌زاده علمداری» ۱۶ ساله، «عباس منصوری جوان» ۱۸ ساله، «یلدا آقافضلی» ۱۹ ساله، «آرش فروزنده» ۱۹ ساله، «آیدا رستمی» پزشک ۳۶ ساله، «مریم آروین» وکیل دادگستری، «محسن جعفری‌راد» سینماگر ۳۶ ساله و «عاطفه نعامی» ۳۷ ساله.

دی ماه سال گذشته، کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در گزارشی تحقیقی خبر داد که از آغاز خیزش انقلابی ایرانیان تا زمان تنظیم گزارش، دست‌کم ۲۸ شهروند بازداشت‌شده در جریان اعتراضات، زیر شکنجه یا به شکلی مشکوک و غیرقابل توضیح جان باخته‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چشم‌انداز
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید