جنگ اوکراین؛ وزنه‌برداران روسیه و بلاروس مجوز انتخابی المپیک پاریس را گرفتند

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۳

وزنه برداری جدیدترین رشته ورزشی است که به ورزشکاران روسیه و بلاروس اجازه داده‌است در مسابقات مقدماتی المپیک ۲۰۲۴ پاریس که در کوبا برگزار می‌شود، حاضر شوند. البته به شرط حضور بدون پرچم در مسابقات.

پیش از این جودو، تیراندازی با کمان، شمشیربازی، پنج گانه مدرن، اسکیت بورد، تنیس روی میز، تکواندو، سه گانه و کشتی با استقاد به دستورالعمل کمیته بین‌المللی المپیک اجازه حضور ورزشکاران روسیه و بلاروس در مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۲۴ را داده بودند.

فدراسیون‌های جهانی دو و میدانی، بدمینتون، بسکتبال، سوارکاری، کوهنوردی و موج‌سواری ممنوعیت هایی را که پس از تهاجم روسیه به اوکراین در ۱۵ ماه پیش اعمال کرده بودند، لغو نکردند. این مسابقات آخرین امید برای وزنه‌بردارانی است که می‌خواهند به پاریس راه پیدا کنند.

به گزارش اینسایدگیم؛ تصمیم هیئت اجرایی فدراسیون بین المللی وزنه برداری (IWF) راه را برای هر دو کشور برای اعزام ورزشکاران به سومین مسابقه مقدماتی المپیک در ماه آینده، مسابقات جایزه بزرگ IWF در کوبا باز می کند. IWF در بیانیه ای اعلام کرد که از توصیه های کمیته بین المللی المپیک (IOC) در تصمیم گیری خود پیروی کرد.

چند ماه پیش کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرد ساز و کاری را مهیا می‌کند که ورزشکاران روسی و بلاروسی با پرچم بی‌طرف یا بدون پرچم و با لباس‌های متفاوت،‌ مسابقه دهند.

توصیه‌های کمیته بین‌المللی المپیک شامل «معیارهای واجد شرایط بودن ورزشکاران با پاسپورت روسی یا بلاروسی برای شرکت در مسابقات IWF و همچنین رعایت وضعیت بی‌طرفی خود در زمان حضور در آن رویدادها» است.

بعید است که اوکراین پس از تصمیم IWF، تیمی را به کوبا یا هر رویداد انتخابی المپیک دیگری بفرستد، اگرچه به دلیل نقض های متعدد دوپینگ در ماه های اخیر با محرومیت کامل از پاریس مواجه است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها