یک ایرانی در مورد حمله به مرکز یهودیان آلمان به صورت رسمی از سوی دادستانی فدرال متهم شد

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۲۲

دادستانی فدرال آلمان یک شهروند ایرانی-آلمانی به نام «بابک. جی» را به طراحی و حمله با مواد محترقه به مدرسه‌ای در مجاورت یک کنیسه یهودیان در شهر بوخوم متهم کرد.

به گفته دفتر دادستانی، یک نهاد دولتی ایران از سوی یک واسطه، به «بابک. جی» دستور داده تا کنیسه‌ای متعلق به یهودیان را در منطقه نوردراین-وستفالن به آتش بکشد.

بر اساس این گزارش، «بابک. جی» از یکی از آشنایان خود خواسته تا کنیسه‌ای در دورتموند را به آتش بکشد اما او نپذیرفته. سپس از او خواسته یک کنیسه در شهر بوخوم را به آتش بکشد اما او از این کار هم خودداری کرده و در نهایت یک مدرسه مجاور کنیسه را به آتش کشیده است.

پیش از این رسانه‌های آلمان خبر داده بودند متهمان حمله به اماکن مرتبط با یهودیان در آلمان و به طور خاص تیراندازی به منزل یک خاخام در ایالت نوردراین وست فالن و آتش زدن مدرسه‌ای در کنار یک کنیسه در شهر بوخوم، با جمهوری اسلامی در ارتباط بوده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، اکثر افراد مورد نظر در ایالت نوردراین وست فالن زندگی می‌کرده‌اند اما ممکن است با افرادی در برلین و هامبورگ نیز در ارتباط بوده باشند.

روز ۲۷ آبان ۱۴۰۱ یک ایرانی-آلمانی ۳۵ ساله در دورتموند در ارتباط با تلاش برای آتش زدن یک کنیسه بازداشت شد.

پس از آن رسانه‌ها از رامین یکتاپرست، یکی از اعضای کلوب موتورسیکلت‌سواری «فرشته‌های جهنم» به عنوان یکی از متهمان این پرونده نام بردند که سال گذشته به دلیل تحت تعقیب بودن در یک پرونده قتل، به ایران گریخته است.

همچنین نشریه دی‌ولت آلمان از تحقیق در مورد ۱۰ متهم حمله به مراکز یهودیان و ارتباط سپاه پاسداران با این حملات خبر داد و نوشت که برخی از مظنونان این پرونده، با مسجدی واقع در یک منطقه صنعتی در شهر اسن مرتبط بوده‌اند.

رسانه‌های آلمان و اسرائیل همچنین از جاسوسی جمهوری اسلامی از یان یوزف شوستر، رییس شورای مرکزی یهودیان آلمان خبر دادند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، یک مامور سابق عراقی‌الاصل اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی آلمان (سازمان امنیت داخلی آلمان) اطلاعاتی را درباره او جمع‌آوری و به ایران ارسال کرده است.

از سوی دیگر، رسانه‌های آلمان خبر دادند که روز ۱۹ اردیبهشت یک ایرانی ۳۴ ساله به نام «حبیب. گ» به اتهام ریختن بنزین در مسجدی در شهر درسدن و آتش‌زدن آن بازداشت شده است.

او پیش‌تر نیز به اتهام آتش زدن مسجد و سوزندان یک جلد قرآن بازداشت شده بود.

پیش از این اما گروه‌های راست افراطی در آلمان بارها به مساجد حمله کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
پان‌عربیسم
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.