بریتانیا متولیان «مرکز اسلامی» در لندن، وابسته به دفتر علی خامنه‌ای را برکنار کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۱

«کمیسیون خیریه بریتانیا»، نهاد ناظر بر موسسات خیریه، متولیان «مرکز اسلامی انگلیس»، وابسته به دفتر علی خامنه‌ای، در لندن را برکنار و متولی موقت برای این مرکز منصوب کرد. از آغاز خیزش انقلابی مردم ایران، گروه‌های بسیاری خواستار تعطیلی این مرکز شده بودند.

در بیانیه این کمیسیون آمده که در پی «نگرانی‌های جدی» درباره چگونگی اداره این مرکز و انجام تحقیق در این مورد، متولیان مرکز اسلامی انگلیس به دلیل «کوتاهی در انجام وظایف و مسئولیت‌های قانونی و کوتاهی در حفاظت از دارایی‌های خیریه» برکنار شدند.

این بیانیه افزود متولی جدید چگونگی مدیریت این مرکز را بررسی خواهد کرد و بر اساس یافته‌هایش توصیه‌هایی به کمیسیون ارائه خواهد کرد.

تام توگنهات، معاون امنیتی وزیر کشور بریتانیا، ضمن استقبال از برکناری متولیان «مرکز اسلامی انگلیس» گفت: «درباره تهدیدات ایران در بریتانیا هشدار داده بودم و برکناری متولیان این مرکز که گزارش شده با این رژیم ارتباط دارد و مدیر متولی آن توسط رهبر جمهوری اسلامی منصوب می‌شود، پیشرفت خوشایندی است.»

توگندات هفته گذشته در گفت‌وگو با تایمز، این مرکز را یک «تهدید شوم» علیه این کشور توصیف کرد و گفت برای مبارزه با این «تهدید شوم که کشوری را اشغال کرده و اکنون کشور ما را تهدید می‌کند،» در تلاش است.

از آغاز خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، گروه‌های بسیاری از ایرانیان بارها مقابل این مرکز تجمع اعتراضی برپا کردند و خواستار تعطیلی آن شدند.

همچنین گروهی از ایرانیان طوماری آنلاین را برای بسته شدن مرکز اسلامی بریتانیا تهیه کردند که به امضای ده‌ها هزار نفر رسید.

چندی پیش روزنامه تایمز فاش کرد مرکز اسلامی لندن بیش از ۱۰۹ هزار پوند از دولت بریتانیا در قالب کمک‌هایی که به موسسات و شرکت‌ها برای جبران خسارت‌های ناشی از کرونا و حفظ مشاغل پرداخت می‌شود، دریافت کرده است.

از سوی دیگر، نهاد ناظر بر موسسات خیریه در انگلستان و ولز به این مرکز به ‌خاطر برگزاری مراسم یادبود قاسم سلیمانی در لندن اخطار داده است زیرا طبق قوانین بریتانیا، خیریه‌ها اجازه فعالیت سیاسی ندارند.

طبق این اطلاعیه، سخنران این مراسم با توجه به قوانین مبارزه با تروریسم مرتکب جرم شده است و چنان‌که در ویدیوی مراسم مشاهده می‌شود، ضمن تحسین و تکریم سلیمانی، خواستار حمایت از او شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز
خبر
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید