موج گسترده اعدام‌ها در ایران روز چهارشنبه دست‌کم هفت قربانی تازه گرفت

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۰

موج گسترده و جاری اعدام‌ها در ایران روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت دست‌کم هفت قربانی تازه گرفت. به گزارش سازمان‌ حقوق بشر ایران مستقر در نروژ، در این روز چهار زندانی با اتهام «تجاوز به عنف» و سه زندانی در ارتباط با جرایم مواد مخدر در دو زندان رجایی‌شهر و قزل‌حصار اعدام شدند.

سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد صبح روز چهارشنبه حکم اعدام چهار مرد در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.

هویت این چهار زندانی که با اتهام «تجاوز به عنف» به اعدام محکوم شده بودند هنوز منتشر نشده است.

کمی پیشتر سازمان حقوق بشر ایران خبر اعدام سه زندانی دیگر در زندان قزل‌حصار کرج را منتشر کرده بود.

این سه زندانی با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند.

هویت این سه نفر حسین پنجک، عبدالحسین امامی مقدم (اهل کوهدشت) و بابک آقایی احراز شده اما دستگاه قضایی جمهوری اسلامی هنوز درباره این اعدام‌ها اطلاع‌رسانی نکرده و به این ترتیب این اعدام‌ها در زمره «اعدام‌های مخفیانه» قرار می‌گیرند.

سازمان‌ حقوق بشر ایران پیش از این گزارش داده بود که از ۵۸۲ مورد اعدام در ایران در سال ۲۰۲۲، تنها درباره ۷۱ مورد اطلاع‌رسانی رسمی شده است. این به آن معناست که ۸۸ درصد اعدام‌های ثبت‌شده بدون اعلام رسمی صورت گرفته‌اند که حاکی از پنهان‌کاری حکومت است.

اما گزارش‌ها حاکی از آن است که از شب گذشته (۱۹ اردیبهشت)، خانواده و بستگان زندانیانی که قرار بود اعدام شوند، در مقابل در زندان قزل‌حصار تجمع کردند که با تیراندازی و شلیک گاز اشک‌آور ماموران امنیتی مواجه شدند.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «فامیل یکی از زندانیان به‌دلیل ضرب و جرح به بیمارستان منتقل شده و وضع جسمی وی وخیم است. ماموران زندان تیر هوایی شلیک کردند و با پینت‌بال خانواده‌ها را زدند. یکی از خانواده‌ها را با چماق زدند و در وضعیت بدی به بیمارستان منتقل شد.»

این منبع همچنین گفت: «حسین پنجک حکم توقف اجرای حکمش را داشت اما بدون در نظر گرفتن این نامه حکمش را اجرا کردند.»

اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر در سه سال پس از اجرای اصلاحیه قانون مواد مخدر در پایان سال ۲۰۱۷ کاهش داشت اما این آمار در سال ۲۰۲۲ که حداقل ۲۵۶ نفر اعدام شدند، بیش از دو برابر تعداد سال ۲۰۲۱ و ۱۰ برابر بیشتر از سال ۲۰۲۰ بود.

طی ۱۶ روز گذشته دست‌کم ۶۶ نفر و از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون، ۲۱۸ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند.

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید