«شاسی‌بلند گیت»؛ نماینده مجلس: سرنوشت ۱۵۳ خودرو هنوز مشخص نیست

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۰

در ادامه اظهارنظرهای ضد و نقیض درباره جنجال اهدای خارج از نوبت و رانتی خودرو از جمله خودرو شاسی‌بلند به نمایندگان مجلس، احمد عليرضابيگی، یکی از نمایندگان مجلس گفت که سرنوشت ۱۵۳ خودرو هنوز معلوم نيست.

علیرضابیگی یکی از اولین نمایندگانی بود که واگذاری این خودروهای رانتی را در جریان استیضاح رضا فاطمی امین، وزیر پیشین صمت (صنعت، معدن و تجارت) فاش کرد.

این افشاگری موجب شد دستگاه قضایی جمهوری اسلامی او را مورد پیگرد قضایی قرار دهد.

روزنامه اعتماد اما در شماره روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت در گفت‌وگویی با این نماینده نوشت: «عليرضابيگی نه تنها از اظهارات خود عقب‌نشينی نمی‌كند، بلكه به اين نكته اشاره می‌كند که توزيع رانت و ويژه‌خواری سنت سيئه‌ای است كه بسياری از وزرای ديگر هم برای فرار از استيضاح و جلب‌ توجه نمايندگان انجام داده‌اند.»

این نماینده به اعتماد گفته است: «در حال حاضر قراردادی در اختيار دارم كه حاكی است، شركت مجعول، قرارداد خريد ۳۰۰ دستگاه خودرو را با يكی از خودروسازان امضا كرده است. بر اساس اسامی‌ای كه من در اختيار دارم از وجود ۱۴۷ پوكه (قابل شمارش) حكايت می‌كند و هنوز سرنوشت ساير خودرو‌ها مشخص نيست.»

او افزود: «آيا اين خودروها تحويل شده است؟ اين خودروها به چه كسانی تحويل داده شده‌اند؟ و .... بايد به اين ابهامات پاسخ درستی داده شود. بايد ديد چرا به‌رغم فرمان رييس‌جمهوری، خارج از نوبت خودرو داده شده و چرا با چنين شركتی قرارداد تنظيم شده است؟»

این رقم اما بیشتر از رقمی است که قبلا یک نماینده دیگر اعلام کرده بود.

ابوالفضل ترابی، نماینده نجف‌آباد در مجلس به «عصر ایران» گفته بود: «در ابتدای دوره دنا پلاس دادند كه اتفاقا من هم گرفتم كه بعدا هم ۵۷ نفر علاوه بر دنا پلاس خودروهای شاسی‌بلند نیز گرفتند.»

ابهام‌ها در این باره در حالی است که روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت، یک نماینده مجلس شورای اسلامی اعلام کرد قطعا محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، با واگذاری خودروهای شاسی‌بلند به صورت خارج از نوبت به نمایندگان موافقت كرده.

او گفت: «مگر می‌شود در مجلس، زیرمجموعه رییس چنین كاری انجام دهد و رییس خبر نداشته باشد؟»

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، یک نماینده پیشین مجلس نیز در واکنش به واگذاری خودروهای شاسی‌بلند به نمایندگان مجلس گفت: «به جای این که از مردم عذرخواهی کنند می‌گویند این گدابازی‌ها چیست؟! ببخشید ما نمی‌دانستیم شما‌ها خان‌سالار تشریف دارید.»

او افزود: «نمایندگان توهین‌آمیز با مردم صحبت می‌کنند و نه‌ تنها عذرخواهی نمی‌کنند، بلکه ماشین‌ها را پس هم نمی‌دهند و به جای پاسخگویی افشاگری می‌کنند که مثلا دولت هم خودرو گرفته است. خب دولت گرفته، شما که می‌دانستید چرا نظارت نکردید و حرفی نزدید؟ تا دولت ماجرا را روشن کرد، شما یادتان آمد که افشاگری کنید؟»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

امروز
جهان‌نما
۲۴
۲۴

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.