آتش‌سوزی در نیروگاه عباسپور اصفهان؛ دلیل انفجار مشخص نیست

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۹

رسانه‌های ایران از وقوع آتش‌سوزی سنگین در نیروگاه حرارتی عباس‌پور اصفهان خبر داده‌اند. برخی منابع و اخبار تایید نشده، انفجار این نیروگاه را ناشی از حملات پهپادی دانسته‌اند اما منابع رسمی هنوز دلیل این انفجار را اعلام نکرده‌اند.

یک شاهد عینی به ایران‌اینترنشنال خبر داد حوالی ساعت ۱۶ امروز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت، صدای انفجاری مهیب در درچه اصفهان شنیده شده و سپس دود و مه غلیظی از طرف نیروگاه به سمت شهرک شفق آمده است.

یک شاهد عینی دیگر به ایران‌اینترنشنال گفت برق منطقه منظریه خمینی‌شهر بعد از وقوع انفجارها قطع شده است.

فرهاد کاوه آهنگران، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان از اطفای آتش در این نیروگاه خبر داد و گفت: «حریق در کمترین زمان ممکن کنترل شد و نیازی به تخلیه ساکنان نبود اما پاک‌سازی کلی، زمان‌بر است.»

مهدی مرادیان، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی خمینی‌شهر هم گفت این حریق در «برج خنک‌کن واحد چهار نیروگاه» رخ داده بود که با ۲۰ دستگاه اطفاییه و آب‌رسان خاموش شد.

به گفته مدیران سازمان آتش‌نشانی این آتش‌سوزی هیچ «مصدومی» نداشته اما ایستگاه‌های آتش‌نشانی شهرستان‌های همجوار از جمله درچه، خمینی‌شهر و نجف‌آباد در وضعیت آماده‌باش قرار دارند.

برخی گزارش‌های تایید نشده اما آتش‌سوزی نیروگاه عباسپور را که از قدیمی‌ترین نیروگاه‌های اصفهان است، به «حملات پهپادی» نسبت داده‌اند.

بهمن ماه سال گذشته روزنامه وال‌استریت ژورنال در خبری اختصاصی به نقل از مقام‌های آمریکایی و افراد آگاه، اسرائیل را مسوول حمله پهپادی به یکی از مجتمع‌های کارگاهی وزارت دفاع در اصفهان معرفی کرد.

وبلاگ اینتلی تایمز در اسرائیل نیز گفته «آزمایشگاه مواد و انرژی» پژوهشگاه فضایی ایران در اصفهان، وابسته به وزارت دفاع، هدف حمله پهپادی شامگاه هشتم بهمن بوده است.

یک ماه پیش از این حمله و در دی سال گذشته هم رییس ستاد ارتش اسرائیل اعلام کرده بود این کشور آمادگی حمله به تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی را بدون نیاز به همراهی آمریکا دارد.

آویو کوخاوی از بهبود توانایی حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران خبر داده و گفته بود: «ما وارد یک روال تمرینات حمله شده‌ایم؛ مانند دو رزمایشی که در سال گذشته با ده‌ها هواپیما در هوا انجام داده‌ایم و در سال آینده یکی دیگر را انجام خواهیم داد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها